مسیرها را در عزاداری ها باز نگه داریم

علی الله سلیمی-دبیرتحریریه:با قرار دریافت در ایام محرم که یادآوری مظلومیت حضرت سیدالشهدا(ع) و خاندان مطهر آن حضرت و شهدای کربلاست، محله های شهر رنگ و بوی عاشورایی به خود گرفته

مسیرها را در عزاداری ها باز نگه داریم

در هر کوی و برزن پرچم های سیاه بر سر مساجد، حسینیه ها، هیئت های مذهبی و تکایا برافراشته شده و نوای سوزناک نوحه و عزاداری برای حضرت سیدالشهدا(ع) و شهدای کربلا از گوشه و کنار محله ها به گوش می رسد. در این ایام عاشقان سید و سالار شهیدان کربلا، حضرت سیدالشهدا(ع) به صورت خودجوش و با برپایی هیئت ها و دسته جات عزاداری برای زنده نگه داشتن نهضت عاشورا به عزاداری می پردازند و در این میان، ممکن است تغییراتی هرچند اندک در روند عادی زندگی شهروندان به ویژه در حوزه حمل ونقل ایجاد شود.

از جمله در محدوده میدان های صدگانه نارمک که در ایام محرم، هیئت های عزاداری محلی با بستن داربست و چادرهای برزنتی، محدودیت هایی در رفت وآمد خودروها ایجاد می کنند. البته ساکنان قدیمی این محله ها با توجه به شناختی که از محل سکونت خود در این ایام دارند، با جهتهای جایگزین آشنایی کامل دارند و در این روزها هنگام تردد با وسیله نقلیه کمتر به مشکل برمی خورند اما برای افراد غیرمحلی و کسانی که برای نخستین بار به این محله ها می آیند شناخت جهتهای جایگزین معمولاً سخت است و اغلب دچار سردرگمی می شوند. با توجه به معماری خاص میدان های صدگانه نارمک، بستن هریک از این میدان ها می تواند ترافیک آن محدوده را به کوچه ها و خیابان های اطراف هدایت کند و در آن صورت است که هم برای ساکنان کوچه ها و خیابان ها و هم برای افرادی که با وسیله نقلیه خود وارد این معابر شده اند مسائل و محدودیت هایی ایجاد می شود.

این مسئله طبعاً راهکارهای متعددی دارد که یکی از آنها، مسدود نکردن همه جهتها در یک میدان است. به بیان دیگر می توان داربست ها و چادرها را طوری نصب کرد که برای عبور یک دستگاه خودرو از کنار داربست ها و چادرها جهت باز باشد. طبعاً راهکارهای دیگری هم هست که با همفکری مسئولان هیئت های مذهبی و ساکنان محله ها می توان به آنها دست یافت تا برنامه های عزاداری ایام محرم بدون محدودیت در رفت وآمد شهروندان برگزار شود.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 17 مهر 1398 بروزرسانی: 17 مهر 1398 گردآورنده: mihanmall.com شناسه مطلب: 10294

به "مسیرها را در عزاداری ها باز نگه داریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسیرها را در عزاداری ها باز نگه داریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید