مسیر قلعه های جوشین ورزقان - بابک در مرحله معین مشاور

نماینده مردم ورزقان و خاروانا در مجلس گفت: مسیر گردشگری قلعه جوشین ورزقان - قلعه بابک در مرحله معین شرکت مشاور مطالعه طرح است و از نظر اکوتوریسم این مسیر گردشگری در کشور بی نظیر است.

مسیر قلعه های جوشین ورزقان - بابک در مرحله معین مشاور

رضا علیزاده در گفت وگو با خبرنگاران، با بیان این که صنعت گردشگری جزء سه صنعت بزرگ دنیا به شمار می رود، اظهار کرد: این این طرح جزو بزرگترین طرح های گردشگری کشور بوده و توافق نامه آن نیز در اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجانشرقی نهایی شده و در مرحله مطالعاتی است.

وی اضافه نمود: این طرح گردشگری در حد فاصل قلعه جوشین و قلعه بابک تقریبا به طول 50 کیلومتر است و به جهت قرار دریافت مسیر این قلعه ها در جنگل های ارسباران و روستاهای جنگل نشین -که همچنان آداب و سنن خاص و سنتی در این روستاها دست نخورده مانده است- می تواند صنعت گردشگری و توریسم را در استان و کشور ارتقا دهد .

نماینده ورزقان در مجلس اظهار کرد: اگر در مرحله مطالعاتی به نتایج خوبی دست بیابیم، وارد مرحله عملیاتی می شویم. این پروژه به اندازه تمامی پروژه های شهرستان ورزقان، موجب خیر و منفعت و برکت برای استان و شهرستان های اطراف می گردد.

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ورزقان نیز در این خصوص گفت: این طرح عظیم شامل مسیرهای تله کابین، پل های معلق، اسب سواری، مردم شناسی، بوم گردی، روستاهای جنگلی با بافت پله کانی، گیاهان دارویی، کوه پیمایی، جنگل نوردی، کمپ های اقامتی و سیاحتی و ... است.

وی به موقعیت جغرافیایی و تاریخچه قلعه جوشین اشاره نمود و گفت: قلعه جوشین یکی از قلعه های تاریخی شهرستان ورزقان است که در 30 کیلومتری مسیر ورزقان- خاروانا قرار گرفته است، این قلعه از سه قسمت ارک قلعه در بالای یک کوه صعب العبور، محل مسکونی در کوه پایه قلعه و گورستان تشکیل شده است.

اصغر دشتبان اضافه نمود: این قلعه با شماره 22540 در تاریخ 1386/12/27 به ثبت ملی رسیده است که قدمت اولیه این قلعه مربوط به هزاره اول قبل از میلاد است.

لازم به ذکر است قلعه بابک نیز در شمال استان آذربایجان شرقی و در سه کیلومتری شهر کلیبر قرار گرفته است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: بروزرسانی: 1 فروردین 1398 شناسه مطلب: 1750

به "مسیر قلعه های جوشین ورزقان - بابک در مرحله معین مشاور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسیر قلعه های جوشین ورزقان - بابک در مرحله معین مشاور"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید