مصر اظهارات اردوغان در سازمان ملل را به شدت محکوم کرد

به گزارش مجله میهن، وزارت خارجه مصر مخالفت کامل خود را با اظهارات رئیس جمهوری ترکیه در یکی از دیدارها در حاشیه نشست های مجمع عمومی سازمان ملل درباره فوت محمد مرسی، رئیس جمهوری پیشین این کشور اعلام نمود.

مصر اظهارات اردوغان در سازمان ملل را به شدت محکوم کرد

احمد حافظ، سخنگوی وزارت خارجه مصر اظهارات رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه را به شدت محکوم نموده و آنها را سخنانی پوچ و نادرست خواند.

احمد حافظ تاکید نمود: اردوغان به ادعاهای دروغین خود در دفاع از ارزش های عدالت ادامه می دهد و نسبت به مصر و مردم آن که برای مردم ترکیه ارزش قائل هستند، کینه و نفرت به دل گرفته است.

سخنگوی وزارت خارجه مصر ادعا کرد: از جمله تناقض های مضحک اینست که چنین ادعاهایی از سوی شخصی چون اردوغان مطرح شده است که از تروریسم در منطقه حمایت نموده و دولت او مرتکب نقض های آشکاری در حق مردم کشورش می گردد.

وی در ادامه گفت: اظهارات اخیر رئیس جمهوری ترکیه علیه مصر تنها کوششی مذبوحانه برای دور کردن نگاه ها از وخامت اوضاع دولت او و شکست های متوالی او چه در سطح حزب و چه در داخل ترکیه و چه در سطح جهانی است.

احمد حافظ اضافه نمود: حقایقی دال بر پوچ بودن اظهارات اردوغان درباره عدالت مطرح هستند و اقدامات متناقض او دیگر بر کسی پوشیده نیست. طبق برآوردها دولت اردوغان بیش از 75 هزار نظامی و غیرنظامی را به اتهامات سیاسی در این کشور بازداشت نموده است و همین آمار افزایش ساخت زندان های جدید در ترکیه را توجیه می نماید.

این مسؤول وزارت خارجه مصر ادامه داد: علاوه بر اینها ده ها تن از زندانیان در ترکیه در نتیجه شرایطی مبهم و یا زیر شکنجه و یا به علت بیماری در نتیجه شرایط بد زندان ها جان خود را از دست داده اند و بیش از 130 هزار کارمند نیز به شکل ظالمانه ای از مسؤولیت های دولتی شان کنار گذاشته شده اند. با اخراج هزاران چهره آکادمیک و حبس صدها روزنامه نگار و فعال حوزه رسانه، بیش از 3000 دانشگاه، مدرسه و موسسه آموزشی تعطیل شدند. ده ها هزار تن از شهروندان ترکیه نیز در نتیجه سرکوب ها از این کشور گریختند.

وی در ادامه گفت: اقدامات آسیب رسان اردوغان که دیگر برای همه آشکار شده اند شامل حمایت از گروه تروریستی اخوان المسلمین و اعضای آن در ترکیه، حمایت سیاسی از تروریست ها و فراهم کردن تریبون های رسانه ای برای آنها با هدف ادامه تبلیغ تفکرات خرابکارانه شان در مصر و کل منطقه هستند.

احمد حافظ تاکید نمود: مصر استمرار دخالت های رئیس جمهوری ترکیه در امور داخلی کشورهای منطقه و به خطر انداختن ثبات داخلی آنها و نیز کوشش برای کنترل و نفوذ در آنها به وسیله همکاری با کشورهای حامی تروریسم و تفکرات افراطی را محکوم می نماید. چنین رفتاری از جانب اردوغان تنها ناشی از ناتوانی او در پنهان کردن کینه اش نسبت به مصر و پیشرفت مستمر آن و نیز پافشاری اش بر اقدامات خرابکارانه و ویرانی در منطقه است. ما اینکه اردوغان خود را مدافع آزادی و عدالت می داند را به شدت محکوم می کنیم، در واقع او تنها از تفکرات افراطی و تروریست هایی مشابه خودش حمایت می نماید.

این مسؤول مصری تاکید نمود: اگر رئیس جمهوری ترکیه به دنبال برقراری عدالت است، بر این اساس جامعه جهانی باید اردوغان را بابت نقض قطعنامه های شورای امنیت و تمامی جرائمش در حمایت از تروریسم و حمایت تسلیحاتی از آنها و اسکانشان و نیز فراهم کردن پناهگاه هایی امن برای آنها و نیز جرائمی که در حق مردم ترکیه و نمودها مرتکب شده، محاکمه کند. ، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 8 آبان 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: mihanmall.com شناسه مطلب: 11046

به "مصر اظهارات اردوغان در سازمان ملل را به شدت محکوم کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصر اظهارات اردوغان در سازمان ملل را به شدت محکوم کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید