معضل برادر در فوتبال ایران!

اتفاقاتی که توسط برادران برخی از چهره ها در فوتبال ایران رخ می دهد، در حال تبدیل شدن به بحران و معضلی جدی است.

معضل برادر در فوتبال ایران!

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرنگاران، گسترش اطلاع رسانی در سال های اخیر یکی از عوامل تاثیرگذار در حساس کردن جامعه نسبت به مقوله رانت های شغلی خصوصا در مشاغل دولتی و مسئولیت های حساس بوده، با این وجود به نظر می رسد حالا باید حساسیت های مشابهی در سطح ورزش و خصوصا فوتبال نسبت به این مقوله ایجاد گردد.

فوتبال شغل جذاب و در عین حال پردرآمدی است که موجب می گردد خیلی ها آرزوی فعالیت در این رشته ورزشی، در سطوح مختلف از جمله لیگ برتر، لیگ های پایین تر و البته تیم های ملی را داشته باشند، اما شاخصه انتخاب برخی از عوامل و مربیان در فوتبال صلاحیت و شایستگی نیست بلکه نسبت های فامیلی و اصطلاحا رانت های خانوادگی عامل انتخاب برخی از مربیان و دستیاران در فوتبال - و البته ورزش- می گردد.

حالا اما موضوع رانت های فامیلی و خصوصا برادران مربیان در فوتبال تقریبا به یک بحران و معضل قابل توجه تبدیل شده که به صورت هدفمند صورت می پذیرد. در برخی مواقع برادر، روی نیمکت حکم بادیگارد، فدایی، دستِ بزن و در واقع عامل مورد استفاده در درگیری های فیزیکی را دارد. تفاوتی هم در این زمینه بین تیم های لیگ برتری و لیگ یکی وجود ندارد. نکته مهم حضور یک برادر فداکار است که شاید از نظر فنی کارایی و توان چندانی برای بالا بردن دانش کادر تیم مربوط را نداشته باشد اما در زمان مناسب برای نزدیک شدن به داور، استفاده از الفاظ ناشایست، توهین و فحاشی یا مهمتر از همه برای انجام برخوردهای فیزیکی لازم وارد عمل می گردد. جنجال برادر پاشازاده در استادیوم

پدیده جذب برادر بر مبنای همین کاربردها در حال توسعه و گسترش است، به طوری که در یک هفته برادری حرف های ناگفته برادر دیگر را مقابل دوربین ها با ادبیات خاص خودش فریاد می زند، برادر دیگری در حمایت از تیم برادرش داور مسابقه را به بیمارستان می فرستد و برادران دیگری هم در برخی باشگاه ها و حتی تیم های ملی حضور داشته و دارند تا به موقع از مواضع برادر خودشان دفاع نمایند.

فراموش نکنیم که برادر بودن یا داشتن هر نسبت فامیلی دیگری در جای خودش نباید مانع از حضور و فعالیت افراد صاحب صلاحیت و شایسته گردد اما نمی توان تاثیر این رانت ها و روابط فامیلی را در اینگونه انتخاب ها نادیده گرفت و متاسفانه در اکثر موارد همین نسبت و رابطه است که با استفاده از عنصر رانت خانوادگی منجر به کنار گذاشتن شایسته ها و استفاده از نزدیک ترین افراد فامیل در سطح ورزش و خصوصا فوتبال می گردد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "معضل برادر در فوتبال ایران!" امتیاز دهید

1 کاربر به "معضل برادر در فوتبال ایران!" امتیاز داده است | امتیاز: 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معضل برادر در فوتبال ایران!"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید