مهندسی ویروس چنگکی علیه سلول های سرطانی

ایسنا نوشت: دانشمندان دانشگاه آکسفورد موفق به مهندسی یک ویروس شده اند که به سراغ سلول های سرطانی می رود و توانایی مبارزه با این بیماری را دارد.

مهندسی ویروس چنگکی علیه سلول های سرطانی

بخشی از آنچه که سلول های کارسینوما که شایع ترین نوع سلول های سرطانی هستند را قوی و کشنده می نماید، یاریی است که آنها از همسایگان خود دریافت می نمایند. این سلول های مجاور که به عنوان فیبروبلاست های مرتبط با سرطان شناخته می شوند، با محافظت از آنها در مقابل سیستم ایمنی بدن به آنها یاری می نمایند و موجب تقویت سلول های سرطانی می شوند. دانشمندان اکنون یک ویروس چنگکی پیشگام را توسعه داده اند که می تواند هر دو را هدف قرار دهد. این ویروس یک ابزار جدید است که به عنوان اولین در نوع خود توصیف می گردد.

در میان جنبه های متعدد امیدوار نماینده این تحقیق جدید، این واقعیت بیشتر مورد توجه است که این ویروس هم اکنون نیز در آزمایشات بالینی دیگر استفاده می گردد. این ویروس که اندنوتوسیرو(enadenotucirev) نام دارد، تنها سلول های سرطانی را آلوده می نماید و به سلول های سالم کاری ندارد. دانشمندان دانشگاه آکسفورد با ایجاد برخی از تغییرات به دنبال تجهیز هرچه بیشتر این ویروس برای مبارزه موثرتر آن با سرطان بودند. نسخه اصلاح شده این ویروس شامل دستورالعمل های ژنتیکی است که به سرعت سلول های سرطانی را آلوده می نماید تا نوع خاصی از پروتئین به نام سلول تی بیسپسیفیک(bispecific T-cell) فراوری گردد.

این پروتئین از یک طرف به فیبروبلاست های مرتبط با سرطان و از طرف دیگر به سلول های ایمنی قدرتمند تی متصل می گردد. این اتصال ها به سرعت نتیجه می دهد، چون سلول های تی آغاز به کشتن فیبروبلاست ها می نمایند. دکتر جاشوا فریدمن از گروه انکولوژی دانشگاه آکسفورد و نخستین نویسنده این مطالعه می گوید: ما تشکیلات ویروس را به خدمت گرفته ایم تا سلول های تی فقط در سلول های سرطانی آلوده و نه هر جای دیگر از بدن فراوری شوند. سلول های تی آنقدر قدرتمند هستند که می تواند سلول های ایمنی که توسط سرطان سرکوب می شدند را درون تومور فعال نمایند تا به فیبروبلاست ها حمله کند.

دانشمندان می گویند این نخستین بار است که فیبروبلاست های مرتبط با سرطان در تومورهای جامد به این شکل هدف قرار می گیرند، اما هنوز روزهای اولیه توسعه این فناوری امیدوار نماینده است. این روش جدید تاکنون سرطان را در موش ها و نمونه سلول های سرطانی انسان در آزمایشگاه از بین برده است، اما آزمایش آن روی بدن انسان با بسیاری از ناشناخته ها روبرو است. به عنوان مثال، درمان هایی که برای هدف گیری فیبروبلاست های مرتبط با سرطان ایجاد شده اند، خطر کشتن فیبروبلاست های بی گناه را در تمام بدن به همراه دارند. دانشمندان می گویند برخی از علائم مثبت در رابطه با این عارضه جانبی خاص وجود دارد، اگرچه بسیاری از عدم اطمینان ها در مورد چگونگی واکنش بدن انسان به این درمان وجود دارد.

آزمایش این ویروس در برابر نمونه های تومور سرطانی پروستات همراه با مغز استخوان سالم، موفقیت آمیز بود و محققان دریافتند که در مناطق سالم هیچ سمی شدن یا فعالیت غیرضروری سلول تی ایجاد نمی گردد. با توجه به اینکه Enadenotucirev در حال حاضر تحت آزمایش روی نمونه های انسانی است، امید وجود دارد که نسخه اصلاح شده آن بتواند به زودی در آزمایشات بالینی آزمایش گردد. دکتر کری فیشر از گروه انکولوژی دانشگاه آکسفورد می گوید: حتی زمانی که بیشتر سلول های سرطانی در یک کارسینوما کشته می شوند، فیبروبلاست ها می توانند از سلول های سرطانی باقی مانده محافظت نمایند و به بهبود و رشد مجدد آنها یاری نمایند. تاکنون هیچ راهی برای کشتن هر دو سلول سرطانی و فیبروبلاست هایی که از آنها محافظت می نماید، در حالی که به بقیه بدن آسیب نرسد، وجود نداشته است.

وی اضافه نمود: روش جدید ما به طور همزمان فیبروبلاست ها را هدف قرار داده و سلول های سرطانی را با ویروس می کشد. این روش یک گام مهم در جهت کاهش سرکوب سیستم ایمنی در مقابل سرطان ها است.

تحقیقات این تیم در مجله Cancer Research منتشر شده است.

5656

منبع: خبرآنلاین
انتشار: بروزرسانی: 22 فروردین 1398 شناسه مطلب: 2087

به "مهندسی ویروس چنگکی علیه سلول های سرطانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهندسی ویروس چنگکی علیه سلول های سرطانی"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید