نگرانی روسیه از بهانه تراشی برای تقویت حضور نظامی آمریکا در نروژ

به گزارش مجله میهن، وزارت خارجه روسیه انتشار خبری درباره حضور نیروهای نظامی ویژه روسی در مناطق شمالی نروژ را توجیهی برای ضرورت تقویت توان نظامی این کشور با دخالت نیروهای نظامی آمریکایی و ناتو ارزیابی کرده است.

نگرانی روسیه از بهانه تراشی برای تقویت حضور نظامی آمریکا در نروژ

به گزارش گروه بین الملل مجله میهن به نقل از خبرگزاری نووستی، وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه ای اظهار داشت که هدف از انتشار خبری از سوی پرتال اینترنتی Aldrimer درباره حضور نیروهای ویژه روسی در خاک نروژ، تنها برای توجیه ضرورت افزایش توان نظامی این کشور با دخالت نیروهای نظامی آمریکایی و ناتو اجرا شده است.

وزارت خارجه روسیه یادآور شد، در اواخر ماه سپتامبر این نشریه مطلبی منتشر کرد که در آن بر اساس منابع متحدین خود نوشت که نیروهای نظامی ویژه روسی عملیاتی را برای اقدامات خرابکارانه در تاسیسات کلیدی و زیرساختارهای حساس و همچنین استقرار تجهیزات فنی خاص برای نظارت بر اوضاع در شمال نروژ انجام داده اند. هدف از انتشار این مطالب، تنها یک اقدام تحریک آمیز آشکار است که از این طریق تصویر خصمانه ای از روسیه برای مخاطبان نروژی و تهدید آمیز بودن روسیه نشان داده شود و در نتیجه این مسئله توجیهی برای لزوم تقویت توان بالقوه نظامی در مناطق شمالی نروژ ،از جمله با جذب نیروهای نظامی ناتو و آمریکا شود.

نروژ قصد ندارد با مشارکت در سپرضدموشکی ناتو، به روابطش با مسکو آسیب بزند

در خبر دیگری، دولت نروژ اظهار داشت که قصد ندارد به سپر ضدموشکی ناتو علیه روسیه بپیوندد و از همگرایی در سیستم تدافعی در چارچوب همکاری های با ناتو و خرید تجهیزات نظامی مربوط خودداری خواهد کرد. به عقیده رهبران این کشور چنین اقدامی ممکن است روابط اسلو و مسکو را دچار مشکل کند.

در یادداشتی در این باره که در متن بودجه دولتی نروژ آمده، یادآوری شده سیاست امنیتی این کشور ارزیابی گسترده تری داشته و دولت نروژ تصمیم گرفته تا از این طریق از افزایش تنش در منطقه جلوگیری کند.

لازم به یادآوری است که مقامات اسلو، تابستان سال 2018 اظهار داشتند که قصد دارند تعداد نظامیان آمریکایی در این کشور بیش از دو برابر شده و از 330 نفر به 700 نفر افزایش یابد. این نیروها قرار بود در نزدیکی مرزهای نروژ و روسیه و با هدف تقویت حضور ناتو در منطقه مستقر شوند.

وزارت خارجه روسیه این اظهارات را غیرمسئولانه نامید و یادآور شده بود که چنین اقداماتی به اعتماد در روابط دو کشور را آسیب رسانده و حسن همجواری و احترام متقابل را از بین می برد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 29 آبان 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: mihanmall.com شناسه مطلب: 11952

به "نگرانی روسیه از بهانه تراشی برای تقویت حضور نظامی آمریکا در نروژ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگرانی روسیه از بهانه تراشی برای تقویت حضور نظامی آمریکا در نروژ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید