هفدهمین جشنواره کتاب و رسانه به ایستگاه آخر رسید

به گزارش مجله میهن، اختتامیه جشنواره کتاب و رسانه عصر 27 آبان ماه با حضور معاون امور فرهنگی وزارت ارشاد، مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه ریزی رسانه ها، معاون هنری وزارت ارشاد، عوامل جشنواره و جمعی از اصحاب رسانه و صنف ناشران در خانه کتاب برگزار گردید.

هفدهمین جشنواره کتاب و رسانه به ایستگاه آخر رسید

به گزارش مجله میهن، در این مراسم که عصر روز یکشنبه (26 آبان ماه) در سرای کتاب مؤسسه خانه کتاب برگزار گردید، نیکنام حسینی پور ـ مدیرعامل خانه کتاب و دبیر بیست وششمین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران ـ با تقدیر و تشکر از عوامل هفدهمین دوره از جشنواره کتاب و رسانه بیان نمود: آنچه که همه ما را در این مکان گرد هم آورده، کتاب و رسانه است. کتاب تنها کاربرگ دانش و اندیشه محسوب نمی گردد. کتاب نیز خود رسانه است و همچون بسیاری از رسانه ها، مخاطب های متنوع و همچون دیگر رسانه ها، با قدرت تاثیر پیغام و از همه مهم تر مناسب با داده های دانشی و اندیشه ها برای مصرف نماینده است.

او اضافه نمود: رسانه های گروهی در کنار همه مزیت ها، یکی از ابزارهای اساسی آنالیز مسائل فرهنگی و اطلاع رسانی، آموزشی و عامل بسیار مؤثری در شکل گیری آموزش های فرهنگی به شمار می آید. این رسانه ها به دلیل وسعت، نفوذ و تاثیرگذاری بسیار زیادی که دارند، امروزه در شکل نوینی جامعه انسانی را تحت الشعاع خود قرار داده است.

حسین پور همچنین با بیان اینکه آداب و رفتار افراد جامعه و نگرش های آنها در مسائل فرهنگی همگی تحت تاثیر گرایش های جامعه و رسانه ها قرار دارند، اظهار کرد: یکی از راه های حمایت از مطالعه و کتابخوانی، ایجاد این باورها و نگرش ها و تاثیر رسانه های جمعی است. به نظر می رسد رسانه های جمعی در گسترش و توسعه مطالعه و کتابخوانی و اطلاع رسانی و فرهنگسازی و نهادینه ساختن آن نقش ویژه دارند.

در ادامه این برنامه محسن جوادی ـ معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ـ با تشکر از عوامل و شرکت نمایندگان این جشنواره بیان نمود: یکی از مؤلفه های زندگی خوب و توسعه خوب زیستن، کتاب است اما امروزه در تمامی مراحل پنج، شش گانه ای که منتهی می گردد به اینکه کتاب به دست مخاطبانش برسد و خوانده گردد، اشکالاتی وجود دارد که با آن درگیر است. بهترین کسانی که می توانند برای برطرف این مسائل به ما یاری نمایند، همین اهالی رسانه هستند که سهم زیادی نیز در این زمینه دارند. رسانه با کتاب در یک جبهه هستند و این طور نیست که تقابلی بین آنها وجود داشته باشد. گاهی ممکن است که این تقابل با نقد افراد نسبت به یکدیگر صورت گیرد.

او اضافه نمود: خود رسانه اولین جایی است که معمولا نویسندگان و کسانی که کتاب می نویسند، اولین تجربیات خود را در همین رسانه ها به صورت آکادمیک دارند و کم کم رشد می نمایند و قلم می زنند و به جایی می رسند که صاحب نامی می شوند. بنابراین ما باید این مسائل را با هم حل کنیم. گاهی شرایطی حاکمی می گردد که حکم خاصی دارد. مسائلی که در روند فراوری کتاب وجود دارد، حالت ساختاری پیدا نموده است و به تحریم و شرایط اقتصادی ارتباطی ندارد و اینها همیشه هستند و به نظر من بهترین جایی که می تواند این مسائل را حل نماید، رسانه ها هستند و بیشترین سهم را نیز اهالی رسانه دارند.

جوادی در خاتمه گفت: در حالی که پایداری جشنواره ها معمولا زیاد نیست، خوشبختانه این جشنواره به دوره هفدهم خود رسیده است و این خودش نشان می دهد که یک حلقه قابل توجهی میان کتاب و رسانه ایجاد شده که خیلی اتفاق مناسب و مبارکی است.

در ادامه این برنامه فاضل ترکمن که خود هم از اصحاب رسانه و از شرکت نمایندگان در بخش طنز جشنواره بوده است، شعری طنز با موضوع توجه نکردن عموم مردم به کتاب خواند.

سپسعلیرضا بهرامی ـ دبیر هفدهمین جشنواره کتاب و رسانه ـ در سخنانی بیان نمود: جشنواره کتاب و رسانه همانند خیلی چیزهای دیگر شکل نمی گرفت اگر مجله میهن کتاب حضور نداشتند.

او سپس با تشکر از 175 شرکت نماینده جشنواره کتاب و رسانه که با 535 اثر در این جشنواره شرکت نموده اند، گفت: در این جشنواره از شهرهای مختلفی شرکت نماینده داشتیم که تنوع شهرها در میان شرکت نمایندگان خیلی دلگرم نماینده بود.

بهرامی اضافه نمود: اینکه در پی یک تغییر مدیریت در خانه کتاب، روند طراحی شده برای جشنواره کتاب و رسانه تداوم یافت، اتفاقی است که تنها در حوزه فرهنگ ممکن است رخ دهد.

دبیر هفدهمین جشنواره کتاب و رسانه همچنین از اینکه برخی رسانه های برگزیده و تقدیر شده در دوره قبل اکنون حیات ندارند یا صفحه های کتاب خود را حذف نموده اند یا مجله میهن کتاب خود را تعدیل نموده اند، تاسف خود را ابراز کرد و گفت: روزنامه خبر جنوب که سال گذشته برگزیده ما بود، صفحه کتاب خود را حذف نموده و روزنامه همشهری همدان هم که منتخب سال جاری ما است، در جریان برگزاری این دوره از جشنواره، صفحه کتاب خود را حذف نموده است. امیدوارم دوستان تصمیم گیر در این رسانه ها، در تصمیم اخیر خود تجدید نظر نمایند.

علیرضا بهرامی همچنین به 60 سال فعالیت رسانه ای آلبرت کوچویی اشاره نمود و گفت: فقط فکر کردن به 60 سال رفتن و آمدن به رسانه و رادیو هم خسته نماینده است اما همین که ایشان هنوز هم شب ها چند ساعت با انرژی و اشتیاق به رادیو می روند و برنامه زنده اجرا می نمایند، برای ما انگیزه بخش است.

حمید ضیائی پرور ـ مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه ریزی رسانه ها ـ دیگر سخنران این برنامه بود. او در شروع صحبتش به اینکه وضعیت رسانه ها خوب نیست اشاره نمود و گفت: نمایشگاه مطبوعات به همین علت تعطیل شد و ما حتی توانایی احیای جشنواره مطبوعات را هم نداریم.

او سپس با بیان اینکه چند سالی است که حتی انتشارات دفتر مطالعات و برنامه ریزی رسانه ها هم تعطیل است، بیان نمود: خوشبختانه توانستیم حدود 12 جلد کتاب را برای انتشار آماده کنیم و دو جلد از آن چاپ شده است.

ضیائی پرور سپس با این مژده که برگزیدگان جشنواره کتاب و رسانه می توانند تا پنج سال از فراوریات دفتر مطالعات و برنامه ریزی رسانه ها استفاده نمایند، اضافه نمود: من حوزه رسانه را درک کردم و هیچ چیز برای مجله میهن بهتر از خوراک محتوایی نیست. برای همین خوب است امکاناتی فراهم گردد تا مجله میهن بتوانند در رویدادهای جهانی مثل نمایشگاه کتاب فرانکفورت شرکت نمایند.

در ادامه، برنامه تقدیر از 6 دهه فعالیت اطلاع رسانی آلبرت کوچویی در حوزه کتاب، با حضور معاون فرهنگی وزیر ارشاد (محسن جوادی)، مدیرکل دفتر مطالعات و توسعه رسانه ها (حمید ضیایی پرور)، مدیر رادیو فرهنگ (محمدصادق رحمانیان) و مدیر رادیو نمایش و مدیرکل اداره هنرهای نمایشی رادیو (محمدرضا قربانی) انجام شد و او با قرار دریافت در صندلی صحبت با حضار از پدرش به عنوان کسی که در چهار سالگی قلم را به دست او سپرد یاد کرد و روایتی از کودکی خود را که چگونه به رادیو راه پیدا کرد، خواند.

در انتها برگزیدگان هفدهمین جشنواره کتاب و رسانه در بخش های مختلف معرفی شدند و با حضور متناوب معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمود آموزگار (رییس اتحادیه ناشران و کتابفروشان)، علی اصغر محمدخانی (معاون فرهنگی شهر کتاب)، فاضل عبادی (مدیرکل دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی)، نیکنام حسینی پور (مدیرعامل خانه کتاب)، آلبرت کوچویی (پیشکسوت رسانه)، نجفقلی حبیبی و جمعی از اعضای هیات داوران (سعید خال، فرزین پورمحبی، حمید فروتن و آرش شفاعی) از آنها تقدیر شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 فروردین 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: mihanmall.com شناسه مطلب: 2046

به "هفدهمین جشنواره کتاب و رسانه به ایستگاه آخر رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هفدهمین جشنواره کتاب و رسانه به ایستگاه آخر رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید