وزارت بهداشت از پتانسیل بخش غیر دولتی در روبرو با بحران کرونا استفاده کند

به گزارش مجله میهن، معاون علوم پزشکی دانشگاه آزاد استان سمنان گفت: وزارت بهداشت سهمیه ای در ارتباط با اقلام بهداشتی درمانی، برای بیمارستان های دانشگاه آزاد در نظر نگرفته و از پتانسیل بخش خصوصی در کنترل بحران کرونا استفاده نمی کند.

وزارت بهداشت از پتانسیل بخش غیر دولتی در روبرو با بحران کرونا استفاده کند

به گزارش خبرنگار دانشگاه مجله میهن، دومین جلسه کارگروه شهرستانی ﺳﺘﺎد آﮔﺎه ﺳﺎزی، ﮐﻨﺘﺮل و ﭘﯿﺸﮕﯿﺮی از ﺷﯿﻮع وﯾﺮوس ﮐﺮوﻧﺎ در دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود برگزار شد.

در این جلسه که با حضور معاونین و مدیران ارشد دانشگاه آزاد شاهرود و بیمارستان خاتم الانبیاء (ص) برگزار گشت، معاون علوم پزشکی دانشگاه آزاد استان سمنان نیز با ارائه گزارشی از اقدامات صورت گرفته در روز های اخیر در دانشگاه و این بیمارستان به آنالیز اقدامات لازم مربوط به پیش گیری از شیوع بیماری کرونا در دانشگاه و بیمارستان پرداخت.

محمد حسین حسنی، معاون علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی ضمن بیان احتیاجمندی ها و کاستی های بیمارستان به بیان راه حل های ﺗﻬﯿﻪ، تأمین و ﺗﻮزﯾﻊ مناسب ﻣﻮاد و ﻣﻠﺰوﻣﺎت ﭘﯿﺸﮕﯿﺮی و ﮐﻨﺘﺮل ﺑﯿﻤﺎری کوئید 19 پرداخت و چاره اندیشی تأمین آن ها به ویژه اقلام اورژانسی را در اسرع وقت، خارج از سیکل متداول اداری خواهان شد. همچنین از مدیران حوزه اقتصادی و اداری دانشگاه خواست در مورد تأمین این مایحتاج پا را فراتر از محدودیت ها بگذارند.

این پزشک متخصص داخلی با اشاره به کمبود های بیمارستان در اقلام بهداشتی مربوط به پیشگیری از ابتلا به بیماری کویید 19 گفت: در بیمارستان خاتم الانبیاء (ص) شاهرود ماسک N95 و ماسک ساده و دستکش تعداد کمی موجود داریم. همچنین ضروری است گان حفاظت فردی که اهمیت زیادی دارد، بیشتر تهیه شده و در تهیه محلول ضد عفونی دست و از همه مهم تر اوسلتامیوویر اهتمام بیشتری خرج بشود.

عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود با بیان این موضوع که بیمارستان های دانشگاه آزاد اسلامی هم بخشی از بار درمانی را در کشور بر دوش دارند، ابراز کرد: این سؤال به صورت جدی مطرح است که چرا وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی سهمیه ای در ارتباط با اقلام بهداشتی درمانی یاد شده برای بیمارستان های دانشگاه آزاد اسلامی در نظر نمی گیرند.

احمد نظری، امام آدینه موقت شاهرود خطاب به معاون علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی استان سمنان گفت: شما در صندلی فعلی باید به ما دستور دهید تا اقدام کنیم و این شوخی بردار نیست. چون تمام جامعه در معرض خطر هستند و باید همه تا حد امکان برای غلبه بر شرایط موجود دست به دست هم دهیم و روال عادی و طبیعی اداری را در تأمین مایحتاج بیمارستان و ملزومات بهداشتی دانشگاه کنار بگذاریم که زمان را از دست ندهیم.

امام آدینه موقت شاهرود با درخواست از معاون علوم پزشکی در مورد تعیین کردن احتیاجمندی های اساسی برای مقابله با این بیماری در بیمارستان تأکید کرد: با گزارش احتیاجمندی های اساسی به فرمانداری و مقامات شهرستان و استان باید این کمبود ها رفع شود، چون بیمارستان خاتم الانبیاء (ص) و کادر درمانی آن جزو بدنه بهداشتی و درمانی شهرستان هستند و بار درمان را به دوش می کشند.

گفتنی است این دومین جلسه کار گروه های ستاد مطلع سازی، ﮐﻨﺘﺮل و ﭘﯿﺸﮕﯿﺮی از ﺷﯿﻮع وﯾﺮوس ﮐﺮوﻧﺎ در دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود بود و در جلسه قبل که روز شنبه 3 اسفندماه 98 و با حضور هیأت رئیسه دانشگاه برگزار شد، موارد متعددی مورد تصویب نهاده شد. از جمله اینکه استاژر ها تا سرانجام سال از حضور در بیمارستان ها معاف باشند و دانشجویان در عرصه رشته های پیراپزشکی از حضور در بیمارستان معاف شوند و اینترن های رشته پزشکی بصورت چرخشی همراه با کاهش شیفت ها در بخش ها حضور به هم رسانند، در مورد غیبت های دانشجویان توسط اساتید تا لغو شرایط حاد در جامعه، مساعدت شود، کلیه کنفرانس ها و سمینار ها تا سرانجام سال 98 لغو شود، اقلام مورد احتیاج مثل ماسک N95 و چند نوع قرص مرتبط با ویروس کرونا خریداری و تحویل بیمارستان شود.

همچنین مسائلی مثل انجام اعمال جراحی انتخابی در بیمارستان تا حد امکان کاهش یابد و حتی المقدور از تردد دانشجویان به داخل بیمارستان با هماهنگی دانشکده و اساتید کاسته شود. مهمانسرا تا سرانجام تعطیلات نوروز از پذیرفتن مهمان غیر از اساتید خود واحد اجتناب کند، مواد شوینده به مقدار کافی برای استفاده در مهمانسرا و دانشکده ها تأمین شود و تعطیلی سلف سرویس، بوفه و سایر اماکن تجمعی در واحد نیز پرداخته شد؛ نیز تصویب شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 31 فروردین 1399 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: mihanmall.com شناسه مطلب: 16733

به "وزارت بهداشت از پتانسیل بخش غیر دولتی در روبرو با بحران کرونا استفاده کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزارت بهداشت از پتانسیل بخش غیر دولتی در روبرو با بحران کرونا استفاده کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید