پاسخ کارشناسان به ادعاهای قالیباف

درست هنگامی که محمدباقر قالیباف روبه روی دوربین صداوسیما نشست و از اداره شهر تهران انتقاد کرد چند لحظه قبل تر گفته بود: در مبارزه با فساد نباید خط قرمز داشته باشیم.

پاسخ کارشناسان به ادعاهای قالیباف

به گزارش خبرنگاران، او در آن برنامه در خصوص فساد گفت: اگر خود مسئول متوجه شد مسئولی در هر رده ای تخلف نموده است، یک زمانی آگاه نیست و تکلیفی هم بر او نیست، ولی آن روزی که آگاه شد، به نظر من مهم تر از دستگاه های نظارتی یعنی نخستین دستگاه نظارتی که مسئول است، خود آن مسئولی است که آگاه می شود زیرمجموعه او این کار را نموده است. از دادگاه بخواهد با عدالت و با اشد مجازات برخورد کند. همه این سخنان محمدباقر قالیباف درصورتی است که پس از کنار رفتن او از مدیریت شهری تهران، هیچ کس از قائم مقامش در شهرداری تهران خبر ندارد.

عیسی شریفی بیش از 2سال است که همچنان در بازداشت به سر می برد و نه محمدباقر قالیباف و نه قوه قضاییه کمترین اطلاعاتی از او نمی دهند. حتی گاهی از او به عنوان جاسوس یاد نموده اند، اما همچنان انتها او ناتعیین است. محمدباقر قالیباف در این برنامه هم مانند همه برنامه ها، با وجود سؤال در این باره هیچ توضیحی در خصوص قائم مقامش در شهرداری تهران نداد. او گفت: ما که واقعاً سراپا تقصیر هستیم، ما اصلاً هر نقدی را می پذیریم و هر بحثی شود گردن ما از مو باریک تر است، ولی در قبال حرف های غیرمنطقی، حرف هایی که افراد به جای اینکه ذهن و مغز و انرژی خودشان را بگذارند و به این مردم خدمت نمایند، مجبور هستند با چانه شان مجموعه را اداره نمایند.

وقتی کسی کار نمی نماید و می خواهد در قدرت بماند و با چانه اش هم اداره کند هر حرفی را بیان می نماید. او باز هم از بدهی های شهرداری تهران گفت که مبلغ زیادی نیست. باوجود نامه پیروز حناچی شهردار تهران به رئیس جمهوری و اعلام بدهی قطعی 69هزار میلیارد تومانی، محمدباقر قالیباف همچنان از بدهکار بودن شهرداری سر باز می زند. اگرچه او پذیرفت که در طول شهرداری اش مجوز بیش از 300برج به ویژه در منطقه22 را صادر نموده است، اما همچنان از عملکردش دفاع کرد.

  • شهرداری در دوره قبلی کم کاری نموده است
  • مهدی معینی، کارشناس شهری

زمانی شهرداری مشهد حدود 4500میلیارد تومان بدهی داشت و برای همین شهردار از تمام مدیران شهری خود دعوت کرد و از آنها خواست لیست مطالبات خود را از دولت درآورند، همین باعث شد بدهی های شهرداری مشهد بعد از مدتی به صفر برسد. یعنی شهرداری مشهد خواست و بدهی های خود را صفر کرد. یعنی کوشش خودش را کرد. بدهی های شهرداری ها 3دسته هستند. قسمتی به بدهی های دولت مربوط می شود و بخشی به پیمانکاران و اشخاص حقیقی و بانک ها برمی شود. شهرداری ها در خصوص بدهی های دولت می توانند تهاتر نمایند. اگر شهرداری تهران تیمی را مانند شهرداری مشهد با اسناد و مدارک داشت، می توانست درخصوص بدهی ها با دولت تهاتر کند، ولی به نظر می رسد شهرداری تهران در دوره آقای قالیباف در مقایسه با شهرداری مشهد کم کاری نموده است.

  • درآمد شهرفروشی کجا رفته است؟
  • مهرداد مال عزیزی، کارشناس حوزه شهری

اینکه در حوزه بدهی های شهردار قبلی عدد و رقم های متفاوتی مطرح می شود و بین اعداد و رقم ها اختلاف نظر وجود دارد مهم نیست، از نظر منِ شهروند آنچه اهمیت دارد این است که من فقط می بینم شهر در 2دهه اخیر فروخته شده است. ما دیگر در شهر جایی برای عرصه های عمومی نداریم. شهر منابع و منظره هایش را از دست داده است. فضاهای باز و قلمروهای عمومی ما از بین رفته اند و جای آنها ساختمان ها و برج ها قد علم نموده اند. دیگر جایی وجود ندارد که ساخته نشده باشد؛ جز چند پادگان مانند پادگان 06، جی و... که آنها هم اشغال شدند. میزان تراکم در شهر بالا رفته و حداقل تراکم شهر به 180درصد و بالاتر رسیده است. اکنون این واقعیت وجود دارد که شهر فروخته شده است، سؤالی که باقی می ماند این است درآمدهای این شهرفروشی کجا رفته است؟

  • تجمع طلبکاران، نتیجه شیرین کاری های قالیباف است
  • حسن خلیل آبادی، عضو شورای اسلامی شهر تهران

نیازی نیست که آقای قالیباف به حرف ما استناد کند. تجمع همیشگی طلبکاران جلوی شورای شهر تهران گویای همه چیز است. صف طلبکاران جلوی شهرداری و شورا که نتیجه شیرین کاری های دوره مدیریت ایشان است را ببینند و یا به دوستانش در شهرداری بگویند فیلم دوربین های جلوی شورا و شهرداری را برایش بفرستند. اگر از طلبکاران بپرسید به شما می گویند که بدهی هایشان از سال91 تا سال96 یعنی ابتدای کار ماست. حجت آدم ها از هر سند و مدرکی قوی تر است. مردم خودشان قضاوت نمایند، بالاخره یا مردم دروغ می گویند یا آقای قالیباف. ایشان، شهرداری را با 52هزار میلیارد تومان بدهی در سال 96 تحویل ما داد. ما یا باید شیوه آقای قالیباف را در پیش می گرفتیم و با بدهی پروژه در شهر اجرا می کردیم یا به اندازه وسعمان شهر را اداره می کردیم. نمی خواهیم مثل ایشان پروژه های بدون مطالعه ای را اجرا کنیم که برای مردم دردسرساز شود، مثل پروژه صدر و تونل امیرکبیر که با یک بارندگی تبدیل به رودخانه می شود و تعیین است که چقدر اصولی بوده است.

آقای قالیباف در زمانی شهردار تهران بود که اوضاع اقتصادی به مراتب بهتر از شرایط فعلی بوده و زمینه برای کسب درآمد و رایزنی با نهادها و سازمان های مختلف فراهم بوده است، اما ما در شرایطی اداره شهر را برعهده داریم که ساخت وساز در رکود کامل است، تحریم های زیادی علیه کشور ما برقرار شده و امکان تعاملات اشباع شده است. ما با همین شرایط شهر را به گونه ای اداره کردیم که مردم با بحران روبرو نشوند و تازه درحال تکمیل پروژه های نیمه تمام آقای قالیباف مانند پروژه فرهنگی و هنری رازی در شهرری نیز هستیم. مرد آن است که به وعده هایش عمل کند نه آنکه با پول مردم، پروژه هوا کند.

  • کتمان نکنید! بدهی ها اسناد دارند
  • سیدحسن رسولی، خزانه دار شورای شهر تهران

بحث های رسانه ای و مجادله ای درباره ماهیت اقتصادی اسناد شهرداری می تواند مانوری برای بعضی از اشخاص باشد، اما در نهایت ماهیت بدهی ها در اسناد شهرداری تهران موجود است و جای کتمان ندارد. در زمان تهیه سند تحویل و تحول شهرداری تهران از سوی آقای نجفی، من هم ایشان را همراهی می کردم و در همان زمان هم این سؤال مطرح بود که چرا همان زمان جزئیات بدهی ها را به صورت شفاف و علنی اعلام نمی نمایند تا دیگر شبهه ای باقی نماند، اما حرف آقای نجفی این بود که به جز آن 52 هزار میلیارد تومان هنوز بدهی بودن بعضی از سرفصل ها مسجل نشده و به همین دلیل آن موارد را اعلام نکردند.

ضمن اینکه با توجه به مشمول مرور زمان شدن بسیاری از بدهی های بانکی و تأییدشدن بسیاری دیگر از بدهی ها در این 2 سال، تغییر عدد 52 به 69 هزار میلیارد تومان چندان عجیب نیست و حتی ممکن است به مروز زمان، این رقم باز هم افزایش یابد. در سازمان بزرگی مثل شهرداری تهران، سرفصل های اقتصادی و بدهی های مختلفی وجود دارد. بعضی از این بدهی ها مثل بازپرداخت بدهی به مالکان املاکی که در راستا طرح های شهری قرار می گیرند، ثابت و بعضی دیگر از سرفصل ها مانند بدهی به بانک ها به دلیل پرداخت سود و جرایم، متغیر هستند.

چنانچه شهرداری مثل هر مشتری دیگری قادر به بازپرداخت اقساط وام خود نباشد، جریمه می شود و در وجود و محاسبه این ارقام اقتصادی که اسناد تعیینی دارند، جای شک و شبهه ای وجود ندارد. همه این اعداد در دفاتر اقتصادی شهرداری ثبت و ضبط شده اند و سازمان های نظارتی می توانند برای آنالیز آنها ورود نمایند.

  • یک طرفه به قاضی رفته اید
  • یاشار سلطانی، روزنامه نگار

بین شهردار قبلی و جدید درخصوص بدهی های دوره قبلی شهرداری، فضایی ایجاد شده که به طور کل فرصت تکذیب برای صحبت های شهردار جدید درخصوص بدهی ها برایش ایجاد می شود، آنوقت است که می گویند یک نفر، یک طرفه به قاضی رفته است. به نظر من این مسئله به فضای انتخاباتی بازمی شود. اگر برای آقای قالیباف این فضا ایجاد شد که حرف شهردار جدید درباره بدهی ها را تکذیب کند، این فضا برای شهردار جدید هم باید اراده داشته باشد که ادعایش را ثابت کند. البته من مقصر اصلی را شورا و شهرداری جدید می دانم، چون به قدری منفعل و با تردید و نگرانی کار را جلو بردند که اکنون شهردار قبلی می تواند تمام اسناد و مدارک را تکذیب کند. ضعف اصلی در شکل پرداخت به مسئله است. اسناد و مدارک بدهی های شهردار قبلی باید با شهامت به دادگاه و قاضی ارائه شوند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 11 دی 1398 بروزرسانی: 11 دی 1398 گردآورنده: mihanmall.com شناسه مطلب: 13437

به "پاسخ کارشناسان به ادعاهای قالیباف" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاسخ کارشناسان به ادعاهای قالیباف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید