پرتاب ماهواره مخابراتی به مدار ژئو با ماهواره برهای سریر و سروش، پرتاب ظفر تا خاتمه هفته

به گزارش مجله میهن، رییس سازمان فضایی ایران از طراحی و ساخت نسل سوم ماهواره برهای سریر و سروش اطلاع داد و گفت: با استفاده از این ماهواره ها قرار است به مدار ژئو دست یابیم.

پرتاب ماهواره مخابراتی به مدار ژئو با ماهواره برهای سریر و سروش، پرتاب ظفر تا خاتمه هفته

دکتر مرتضی براری در گفت وگو با مجله میهن، حوزه پرتاب را جزو اصلی در عرضه فضا دانست و اضافه نمود: ماهواره های ساخته شده را تنها با ماهواره بر می توانیم به فضا ارسال کنیم؛ از این رو یک حوزه استراتژیک در صنعت فضایی به شمار می رود.

وی با بیان اینکه ما دو بار کوشش کردیم که با دو کشور پرتاب های مشترک داشته باشیم و از ظرفیت های پرتابگری آنها استفاده کنیم، خاطر نشان کرد: ما در این زمینه پیروز نبودیم؛ از این رو دانشمندان کشور تصمیم گرفتند که با دانش بومی، به عرصه ساخت ماهواره برها ورود نمایند.

براری اظهار کرد: در گام اول برنامه های فضایی اقدام به ساخت ماهواره برهایی کردیم که قادر باشند ماهواره هایی با وزن 50 کیلوگرم را در مدار 250 کیلومتر قرار دهند و خوشبختانه توانستیم مبتنی بر استانداردها، چهار ماهواره را با استفاده از ماهواره بر سفیر در مدار قرار دهیم.

جزئیات سقوط ماهواره پیغام

رییس سازمان فضایی، ماهواره های امید، نوید، فجر و رصد را از جمله ماهواره هایی دانست که با پیروزیت در مدار قرار گرفته اند و یادآور شد: در گام دوم دستیابی به مدار 500 کیلومتر بوده است و در این گام کوشش شد تا ماهواره هایی به وزن 250 کیلوگرم را در مدار 500 کیلومتری قرار دهیم و این گام با پرتاب ماهواره پیغام اجرایی شد.

وی پرتاب ماهواره پیغام را دستاورد مهمی در عرضه فعالیت هایی فضایی دانست و خاطر نشان کرد: بر اساس استانداردهای جهانی اگر 40 پرتاب مستمر انجام گردد، قابلیت اطمینان به 90 درصد خواهد رسید و بر این اساس است که شرکت هایی در سال گذشته در جهان اقدام به پرتاب ماهواره کردند، ولی پیروز نشدند.

براری با بیان اینکه در عرصه فضایی شکست نداریم، یادآور شد: هر فعالیت در این عرصه تجربه ای برای پیروزیت های آینده است؛ از این رو ماهواره پیغام و ماهواره بر آن که سیمرغ بود، بیش از 80 تن وزن داشت و به سلامت از پایگاه پرتاب شد و توانست بر جاذبه زمین غلبه کند.

وی با بیان اینکه مرحله اول پرتاب به طور کامل انجام شد، افزود: در مرحله اول پس از 80 کیلومتر (106 ثانیه) ماهواره بر از ماهواره جدا شد و در مرحله دوم نیز ماهواره به مدار 500 کیلومتری رسید؛ ولی در این مرحله با پدیده ناشناخته ای روبرو شدیم؛ این که ماهواره بر به میزان 40 ثانیه زمان بیشتری احتیاج داشت تا ماهواره را با سرعت لازم در مدار قرار دهد.

ظهور ماهواره برهای نسل سوم

براری ادامه داد: مهمترین برنامه ما تا سال 1400 تثبیت ماهواره بر سیمرغ است و از هم اکنون به فناوری ماهواره بر نسل سوم که با عنوانسریر مطرح است، دست یافتیم.

به گفته وی، ماهواره بر سریر قادر است ماهواره ای به وزن 500 کیلوگرم را در مدار هزار کیلومتری قرار دهد. این فناوری نیز شروع شده و تا 1402 تثبیت این ماهواره بر در دستور کار قرار گرفته است.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، ساخت ماهواره بر سروش را از دیگر برنامه های حوزه فضایی کشور نام برد و اظهار کرد: این ماهواره بر می تواند ماهواره های کشور را در مدار 36 هزار کیلومتر (مدار ژئو) قرار دهد.

براری با تاکید بر اینکه فعالیت های پژوهشی ماهواره بر سروش شروع شده است، اضافه نمود: بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته، این ماهواره بر باید تا سال 1407، ماهواره مخابراتی کشور را در مدار ژئو قرار دهد، ولی سرمایه گذاری های جدی ما پس از تثبیت ماهواره بر سریر است.

به گفته رییس سازمان فضایی ایران، ماهواره بر سریر حداکثر تا سال 1402 تثبیت می گردد و از سال 1402 اقدامات جدی ما برای ماهواره بر سروش شروع خواهد شد.

ماهواره ظفر گام فناوری جدید کشور در عرصه فناوری فضایی

رییس سازمان فضایی با بیان اینکه ماهواره ظفر در دو نمونه ساخته شده است، گفت: ماهواره ظفر دارای 3 ماموریت تصویربرداری، ذخیره، ارسال و دریافت داده ها و اندازه گیری تشعشعات فضایی است.

وی با بیان اینکه ظفر می تواند به طور همزمان دیتا را دریافت و برای 256 ایستگاه دیگر در جهان دیتا ارسال کند، اظهار داشت: این ماهواره قرار است هر 94 دقیقه یک دور به دور کره زمین بچرخد و در آن بیش از 64 هزار قطعه استفاده شده است.

رییس سازمان فضایی ایران، ظفر را یک ماهواره کاملا بومی توصیف کرد و یادآور شد: با اجرای این پروژه دانشمندان و محققان کشور به دانش و فناوری طراحی و ساخت ماهواره های سنجشی دست یافتند.

وی با بیان اینکه مراحل تحویل گیری این ماهواره صورت گرفته است، اضافه نمود: طی چهار ماه تست های مبتنی بر استانداردهای بین المللی را بر روی ماهواره ظفر انجام دادیم و در حال حاضر این ماهواره در پایگاه فضایی است و در آخرین مراحل سازگاری و هماهنگی با پایگاه فضایی و ماهواره بر قرار گرفته است.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ابراز امیدواری کرد که در روزهای آینده شاهد قرارگیری ماهواره ظفر در مدار باشیم.

وی کلیه تست های صورت گرفته بر روی ماهواره ظفر را در راستای دستیابی کشور به مدار 500 کیلومتر دانست و ادامه داد: ما با ماهوراه بر سفیر، مدار 250 کیلومتر را تثبیت کردیم و چهار ماهواره را به این مدار تزریق کردیم.

براری، افزایش وزن ماهواره ها از 50 کیلوگرم به 250 کیلوگرم و طول عمر مداری از 2 ماه به 5 سال را از دیگر پیروزیت های محققان کشور در حوزه فضایی نام برد و گفت: در حال حاضر هدف گذاری کردیم که با انجام تست های مکرر بتوانیم مانند بسیاری از کشورهای جهان این مدار را تثبیت کنیم. کشورهای دیگر با انجام ده ها تست موقعیت مداری خود را تثبیت می نمایند.

وی ابراز امیدواری کرد که در آینده با ماهواره برهای سریر و سروش به مدارات بالاتر دست یابیم.

براری اظهار داشت: در سال آینده دو ماهواره سنجش از دور و تصویربرداری پارس با قدرت تفکیک تصاویر 15 متر و ماهواره طلوع با قابلیت تفکیک 25 متر تکمیل می شوند و این دو ماهواره در حال حاضر مراحل نهایی ساخت خود را طی می نمایند. برنامه ما این است که این ماهواره ها در 3 ماهه سوم سال 99 آماده برای قرارگیری در مدار باشند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 فروردین 1399 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: mihanmall.com شناسه مطلب: 15738

به "پرتاب ماهواره مخابراتی به مدار ژئو با ماهواره برهای سریر و سروش، پرتاب ظفر تا خاتمه هفته" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرتاب ماهواره مخابراتی به مدار ژئو با ماهواره برهای سریر و سروش، پرتاب ظفر تا خاتمه هفته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید