پرداخت هزینه ماساژور متهم پرونده نفتی توسط زنجانی

به گزارش مجله میهن، قاضی مقیسه خطاب به متهم ردیف سوم پرونده نفتی گفت: تمام هزینه های زندگی شما بلیط های سفر مالزی و هزینه ماساژور و حتی روکش جایگاه خودروی شما توسط زنجانی از بیت المال پرداخت شده است.

پرداخت هزینه ماساژور متهم پرونده نفتی توسط زنجانی

به گزارش خبرنگار قضایی مجله میهن، نجفی نماینده دادستان در ادامه نهمین جلسه محاکمه همدستان بابک زنجانی در شعبه 28 دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه اظهار کرد: گزارش بانک مرکزی که در کیفرخواست نیز به آن اشاره شده، بر اساس سند و مدرک است. در فرم درخواست سوئیفت بانک اف آی آی بی آمده که حمید فلاح هروی از نیروهای امنیتی و هماهنگ کننده است.

وی ادامه داد: چطور شما در دادگاه بدوی ادعای جعل نکردید اما امروز ادعا می کنید، امضای تان جعل شده است.

متهم ردیف سوم پرونده نفتی در پاسخ گفت: در دادگاه بدوی هم این موضوع را اعلام کردم که امضا جعلی است. اما متاسفانه کسی توجه نکرد. البته درباره جعل اجرا شده، شکایت نموده ام. بحثی که درباره هیئت مدیره پوششی مطرح می گردد صرفا در راستای یک نامه از طرف زنجانی به بانک خارجی بوده است. این نامه که اصل آن موجود است مبنای هیئت مدیره پوششی شده است.

قاضی مقیسه در واکنش به اظهارت حمید فلاح هروی گفت: آقای فلاح شما یک انسان زیرک و باهوش بودید و برای کسب منفعت دور هم جمع شدید لذا نگویید که نامه ها و امضاهاجعلی بوده است. خود شما در اظهارات تان گفته اید که در چند جلسه از معامله بانک خارجی حضور داشته اید. شما کسی بودید که از شروع عملیات اجرایی خرید و فروش ها در جلسات حضور داشتید. شما در جلسه هفتم تیر 91 که با حضور چند تن از وزرا و رییس بانک مرکزی برگزار شده، شرکت کردید.

رئیس دادگاه ادامه داد: تمام هزینه های زندگی شما توسط زنجانی و از پول بیت المال پرداخت شده است. مثلا هزینه بلیط های سفر مالزی و خرید بلیط مالزی برای دختر و داماد و هزینه ماساژور و حتی هزینه روکش جایگاه خودروی شما توسط زنجانی و از پول بیت المال پرداخت شده است. همه اینها نشان می دهد که شما برای زنجانی آدم مهمی بودید.

رییس دادگاه اضافه کرد: وزرای نفت، 10 کشتی نفت را به شما تحویل می دهند که ببرید و غارت کنید. امضای شما وجود دارد اما می گویید نه مشتری جذب نموده اید و نه در فروش دخالت داشتید؟

نجفی نماینده دادستان نیز در ادامه جلسه گفت: طبق اظهارات م. ح معاون وقت امور بین الملل بانک ملت در جلد 42 صفحه 94 پرونده، قید شده که ارائه سیستم آی وان توسط شرکت اس سی تی بنکرز، فلاح هروی و بابک زنجانی به بانک ملت انجام شده است. بنابراین مشتری یابی چگونه می گردد که می گویید نقشی نداشتم.

فلاح پاسخ داد: سیستم آی وان را اولین بار فردی به نام هرمزی در بانک ملت در ترکیه، شرح داد و حال آن را به اسم من می گذارند. من هیچ دخالتی در امور عملیاتی بانک ندارم و هیچ سندی در این زمینه وجود ندارد.

متهم اضافه کرد: کدام ال سی، سوئیفت و کدام دستور، جزء عملکرد من در این بانک بوده است. حسین شیرازی منش، امین بابک زنجانی بود در مورد عملیات بانک های زنجانی می گوید، خانم مهربانی مسئولیت تمامی امور اس سی تی بنکرز را بر عهده داشته است و بعد از ماموریت خانم مهربانی به تاجیکستان، آقای دهقان و صدیق، مسئولیت اس سی تی را بر عهده گرفتند. زنجانی حدود 70 شرکت داشت و من در همه آنها عضویت نداشتم.

در ادامه نماینده تأمین اجتماعی با اجازه رئیس دادگاه گفت: فلاح هروی در جلسه ای اعلام نموده که اولاً من کارمند شما نبودم که من را اخراج کنید بلکه رئیس هیئت مدیره بودم بنابراین آقای فلاح اقرار نموده که عضو هیئت مدیره و سهام دار است.

قاضی مقیسه گفت: شما در حالی پولی را به غارت بردید که کسانی محتاج یارانه هستند و امید آنها تأمین اجتماعی است تا هزینه درمان شان تأمین گردد. 5 فقره چک را گرفتید بدون اینکه چیزی بگویید.

متهم پاسخ داد: یکی از استدلال های نماینده دادستان، پیرامون خرید بانک ملت مطرح شد. در این زمینه باید بگویم که تاکنون به موسسه اعتباری توسعه نرفته ام و کسی را آنجا نمی شناختم. در 18 خرداد سال 92، بابک زنجانی من را از شرکت خود خارج کرد و هشت ماه بعد بازداشت شد.

وی شرح داد: زنجانی در 26 آبان سال 94 گفته که من فلاح را به بانک ملت معرفی کردم اما در زمان دادگاه های علنی گفت که فلاح من را به بانک ملت معرفی نموده است.

فلاح هروی درباره تفاهم نامه امضا شده بانک ملت گفت: هیچ نقشی در این رابطه نداشتم بلکه به عنوان نماینده اس سی تی بنکرز بودم اما یک مشکل حقوقی پیش آمد و کنار رفتم.

قاضی مقیسه گفت: شما چه عضو هیئت مدیره باشید یا نباشید، این شرکت ال.سی های جعلی را صادر نموده و امضای شما نیز موجود است.

مهدوی وکیل شرکت نفت در ادامه اظهار کرد: آقای هروی آیا اطلاع داشتید که بابک زنجانی بانک اف آی آی بی را چه مقدار خریده است؟ قبلا گفته شد که 4 میلیون دلار خریده و شما 160 میلیون دلار از پول نفت را به بانک ملت دادید. چرا این سند را امضا کردید که 160 میلیون دلار پول نفت غارت گردد.

وی اضافه کرد: شما در اس سی تی بنکرز مسئولیت داشتید و این شرکت با یک میلیون تومان تأسیس شده است. بنابراین با آن سابقه چطور آمدید و ال سی های یک میلیون دلاری به مسئولین نفت دادید؟ در حالی که یک دلار هم در بانک اف آی آی بی نبوده و حسابی وجود نداشته است.

هروی پاسخ داد: من چیزی را امضا نکردم.

قاضی مقیسه گفت: طبق کیفرخواست، شما بانکی را که ارزش اقتصادی آن 4 میلیون دلار بوده، 60 درصدش را به 90 میلیوون یورو به بانک ملت فروختید و دوباره از پول نفت 60 میلیون دلار به بانک ملت دادید و سپس بازستاندید. شما چکاره بودید که امضا کردید؟ آیا قرارداد را نخوانده امضا کردید؟ آیا اجبارتان کردند؟

فلاح هروی گفت: من به اعتماد مدیر حقوقی بانک ملت و بدون مطالعه امضا کردم.

قاض مقیسه گفت:خودتان می دانید که این حرف کذب است. امکان ندارد مسئله به این مهمی را نخوانده امضا کنید. جالب است که چه کسانی می خواستند تحریم ها را دنبال بزنند. شما قراردادی با این عظمت را نخوانده امضا کردید آن وقت می خواستید تحریم ها را دور بزنید.

نماینده دادستان در ادامه جلسه گفت: آقای هروی در جلسه فروش نفت حضور داشته و چون چانه می زند، به وی پاداش می دهند.

منبع: تسنیم
انتشار: 23 دی 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: mihanmall.com شناسه مطلب: 13859

به "پرداخت هزینه ماساژور متهم پرونده نفتی توسط زنجانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرداخت هزینه ماساژور متهم پرونده نفتی توسط زنجانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید