پیدا شدن لاشه های یک هواپیما پس از 76 سال، عکس

به گزارش مجله میهن، سه هواپیمای جنگی در جنگ جهانی دوم که حین پیروزی قاطعانه امریکا در اقیانوس آرام مورد اصابت قرارگرفته و دهه ها اثری از آن ها نبود، حالا پس از 76 سال پیداشده اند.

پیدا شدن لاشه های یک هواپیما پس از 76 سال، عکس

خبرآنلاین: گرچه این هواپیماها در یک منطقه معروف زیرآب رفته بودند، اما تا دهه ها شناسایی نشده بودند. حفره های ایجاد شده به خاطر اصابت با یک بمب افکن SBD-5 هنوز روی این هواپیما به چشم می خورد که در کف تالاب تراک در نزدیکی محل جنگ به گل نشسته است.

در عملیات جستجو تکه های این هواپیماهای گم شده در کف تالاب تراک در ایالت چوگ پیدا شدند که بخشی از ایالات میکرونیزیا می باشد.

در 17 فوریه 1944 صدها هواپیمای امریکایی حین عملیات هیلستون از فرودگاه برخاسته و پایگاه نیروی دریایی ژاپن در تالاب تراک که در آن موقع جبل الطارق اقیانوس آرام نامیده می شد را با خاک یکسان کردند.

وقتی غبار جنگ دوروزه فرونشست، بیش از 250 هواپیمای ژاپنی و نزدیک به 50 کشتی آن ها نابودشده بود. اما 30 هواپیمای امریکایی به همراه 23 هوانورد و خدمه نیز ناپدیدشده بودند. سه هواپیمای کشف شده تا سال 2019 جزء هواپیماهای ناپدیدشده بودند، گرچه محل سقوط این هواپیماها نقطه شناخته شده ای برای غواصان است.

مأموریت یافتن این هواپیماها توسط دانشمندان و داوطلبان پروژه کشف انجام شد، یعنی یک همکاری چندجانبه میان محققان دانشگاه دل اویر، موسسه اقیانوس شناسی در دانشگاه سن دیگو کالیفرنیا و پروژه بنت پرو، که یک موسسه خصوصی غواصی است و هوانوردان و تاریخ شناسانی که در اقیانوس آرام جنوبی زمان خود را به یافتن هواپیماهایی اختصاص دادند که در جنگ دنیای دوم ناپدیدشده بودند. از سال 2012 پروژه کشف، تحقیقات زیرآبی زیادی برای یافتن این هواپیماها و خدمه آن انجام داده است و داده های ثبت شده رسمی، شواهد عینی و فناوری های تحقیقات دریایی مانند دوربین های ردیاب آوایی و حرارتی و ربات های غواص را درهم آمیخته است.

دو بمب افکن شجاع (لقب این بمب افکن ها بوده) و یک بمب افکن اژدر انتقام جو در میان هواپیماهای گم شده بودند. محققان با توجه به مصاحبه هایی که با ساکنین جزیره چاک نموده بودند، همچنین گزارشات رسمی و یادداشت های بازماندگان جنگ، تردید داشتند که این هواپیماها در تالاب تراک غرق شده باشند.

خوشبختانه اطلاعات مفیدی از یکی از خدمه های امریکایی در جنگ به دستشان رسید، یک تفنگدار جنگی در عملیات هیلستون که در یادداشت هایش عنوان نموده بود که یکی از بمب افکن ها پس از به آتش کشیدن یکی از کشتی های ژاپنی مورد اصابت قرارگرفته و سقوط کرد. تاریخ شناسان بلافاصله به این نتیجه رسیدند که تعیین محل غرق شدن این کشتی می تواند آن ها را به محل هواپیماهای بمب افکن گم شده راهنمایی کند.

بمب افکن های اژدر انتقام جوی امریکایی که از فرودگاه امریکا در سال 1944 بر خواسته بودند

به گفته یکی از محققان: ما این پازل را با تکه گمشده پازل دیگری تکمیل نموده و گفتیم، خب، اجازه دهید روی تحقیقات خود بروی این کشتی تمرکز کنیم. در اینجا بود که به انتها جهت یافتن هواپیماها رسیدیم.

در تحقیقات زیرآبی که توسط پروژه کشف از آوریل سال 2018 تا دسامبر 2019 شروع شد، 27 مایل مربع از کف تالاب تراک موردآنالیز نهاده شد. اسکن های ردیاب آوایی تکه های اولیه هواپیماها را یافتند که محققان پس ازآن با استفاده از غواصان و ربات های مجهز به دوربین های قوی تحقیقات گسترده تری روی این یافته ها انجام دادند. انتها توانستند لاشه این هواپیماها را در عمق 100-215 فوتی دریا بیابند.

محل غواصی

بسیاری از کشتی های عظیم ژاپنی مانند تانکرها و کشتی های تجاری که صدها فوت درازا داشتند و در سال 1944 در تالاب تراک غرق شده بودند، حالا در عمق آب با مرجان هایی تزیین شده اند و مقصد شناخته شده ای برای غواصان هستند.

در مقابل هواپیماهایی که ازهم پاشیده اند چندان برای غواصان جذابیت ندارند و تشخیص آن ها سخت است، به همین خاطر می توان گفت که چرا هواپیماهای گم شده یا بقایای آن ها تا به امروز کشف نشده بودند.

پروانه هواپیمای بمب افکن امریکایی که با مرجان ها پوشیده شده است

در خصوص خدمه نیز این احتمال وجود دارد که بقایای آن ها همچنان داخل هواپیماها باشد، مخصوصاً در خصوص بمب افکن اژدر انتقام جو که دو خدمه آن تقریباً در قسمت پشتی هواپیما گیر افتاده بودند.

حالا مکان اصابت تعیین شده و داده های جمع آوری شده به سازمان دفاع امریکا فرستاده خواهد شد و آژانس محل را دوباره ارزیابی می نماید تا احتمال شناسایی بقایا را آنالیز نماید. نمی دانیم که کسی در داخل این هواپیماها وجود دارد یا نه، اما بنا به تجربه فکر می کنیم که به نتایج خوبی دست بیابیم.

باوجود شواهد تأثیرگذاری که نحوه عملکرد فناوری را نشان می دهند و عکاسی از صحنه های چالش برانگیز این دنیا، می توان حقایقی باورنکردنی را در معرض دید عموم قرار داد، کسانی که با کنجکاوی به دنبال کشف آخرین فناوری ها و پدیده های تأثیرگذار در سیاره زمین و در ورای آن هستند. مطالبی که در این سایت نوشته و ارائه می شود، هر مسئله پیچیده ای را تبدیل به موضوعی جذاب و قابل درک می نماید.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 9 تیر 1399 بروزرسانی: 9 تیر 1399 گردآورنده: mihanmall.com شناسه مطلب: 19560

به "پیدا شدن لاشه های یک هواپیما پس از 76 سال، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیدا شدن لاشه های یک هواپیما پس از 76 سال، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید