کاش تنها معیار انتخاب فیلم، بازیگر و کارگردان نباشد

کارگردان مستند دلبند با تاکید بر اینکه فجر جشن سالانه سینمای ایران است و باید همه ژانرهای سینمایی در آن حضور داشته باشند گفت: برای سینمای مستند اکتفا کردن به چند اکران در جشنواره فجر کافی نیست بلکه باید از چند وقت قبل این موضوع تبلیغ گردد تا مخاطب با آگاهی فیلمی که می خواهد را انتخاب کند و معیارش تنها کارگردان و بازیگر نباشد.

کاش تنها معیار انتخاب فیلم، بازیگر و کارگردان نباشد

یاسر طالبی که با فیلم مستند سینمایی دلبند در جشنواره سی و هفتم فیلم فجر حضور دارد، در گفت وگویی با خبرنگاران درباره شرایط اکران های مردمی این مستند در ایام جشنواره بیان نمود: تا زمانی که موضوعیت سینمای مستند در بین مردم فرهنگ سازی نگردد من به عنوان یک مستندساز هیچ امیدی به اکران های عمومی به این شکلی که اکنون در حال برگزاری ست، ندارم.

او ادامه داد: در جوامع غربی به خصوص کشورهای اروپایی موضوعیت فیلم های مستند جا افتاده و مخاطبین پیگیر دارد. در واقع مخاطبین سینمای مستند به این شناخت رسیده اند که میتوانند با دیدن سینمای مستند به کشف ناشناخته ها برسند و بافرهنگ ها، جغرافیا و سازوکارهای جدید و نوین و جغرافیای طبیعی و انسانی آشنا شوند. متاسفانه این فرهنگ هنوز در سینمای ایران جانیفتاده و مخاطبان، سینما را یک صنعت سرگرم نماینده می دانند و نه آگاهی بخش.

این مستند ساز در ادامه صحبت های خود با تاکید بر اینکه سینمای مستند جشنواره مهمی به نام سینما حقیقت را دارد که بازتابی از سینمای مستند در طول یکسال است اما جشنواره فیلم فجر، جشن سالانه سینمای ایران است که باید همه گونه های سینمایی را در خود داشته باشد. اینکه ما فقط یک بخش را ببینیم و بگوییم صرفاً هیجانات برای فیلمهای داستانی است، کم لطفی بزرگی به سینمای کشور نموده ایم. اهمیت سینمای مستند در دنیا جا افتاده است اما انگار مسئولین جشنواره فقط برگزار نماینده یک رویداد هستند و برنامه ای برای تبلیغ، ترویج و جذب مخاطب تازه و یا راهنمایی آنها برای آشنایی با فرمت جدیدی از سینما ندارند.

وی افزود: این کافی نیست که فقط چند اکران به فیلمهای غیر داستانی داده گردد و به این اکتفا نمایند بلکه باید از چند وقت قبل این موضوع تبلیغ گردد، مردم بدانند که در بخش اصلی فیلم های مستند هم حضور دارند، داستانشان چیست و آنها را انتخاب نمایند.الان مردم فقط بر اساس کارگردان و بازیگر فیلمها را انتخاب مینمایند. طراحی یک اپلیکیشن برای این جشنواره واقعاً جایش خالی است که با آن بتوان تمام مراحل از شناخت تا خرید بلیت را به وسیله یک اپلیکیشن انتخاب کرد و در مقایسه به جشنواره های دنیای امکاناتی که اکنون در ایران وجود دارد بسیار ابتدایی است.

طالبی همچنین بیان نمود: ایجاد چنین سازوکاری بسیار بهتر است تا ردکارپت و تشریفات. احترام به سلایق مخاطب وآگاهی بخشی نسبت به فیلم هایی که در بخش مسابقه جشنواره وجود دارند و بر پایی نشست های پرسش و پاسخ با مردم بسیار شیوه بهتری است تا این منوال تکراری و کلیشه ای که هر سال دنبال می کنیم. ما در بخش جذب مخاطب کم کاری نمودهایم و پیش خودمان میگوییم سینما که مخاطب خودش را دارد و هیچ اقدام اضافه ای انجام نداده ایم.

این مستندساز در انتها اظهار داشت: فجر جشن سالانه سینمای ایران است و نباید گفته گردد که چرا مستند، فیلم کوتاه یا انیمیشن هست یا نیست. باید به همه ژانرها احترام گذاشته گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: بروزرسانی: 20 خرداد 1398 شناسه مطلب: 3259

به "کاش تنها معیار انتخاب فیلم، بازیگر و کارگردان نباشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاش تنها معیار انتخاب فیلم، بازیگر و کارگردان نباشد"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید