کول خرسان یا دره ارواح از جاذبه های دزفول، عکس

به گزارش مجله میهن، جهت باریک چند کیلومتری را میان دو دیواره سنگی تصور کنید؛ جهتی که دیواره های آن تا جایی بالا می رود که نور به شما نرسد و فقط از روزنه های کوچکی به داخل دره بتابد. به دره کول خرسان دره ارواح خوش آمدید.

کول خرسان یا دره ارواح از جاذبه های دزفول، عکس

دره کول خرسان یا اشکفت زرده، دره ای شگفت انگیز در 25 کیلومتری شهرستان دزفول است. علت معروف شدن این مکان به دره ارواح ، انبوه نیزارها و درختان انگور و انجیر وحشی در دره و پوشیده بودن راستا ورودی از درختان کنار و نخل است. در ابتدای دره، بیشه زاری از روییدنی های مختلف را پشت سر خواهید گذاشت. هرچه در این دره پیش بروید دیواره ها بلندتر و آسمان محوتر می شود.

کول خرسان دارای آب دائمی، آبشار، بیشه زار و انواع روییدنی های خاص منطقه است. هرچه به دهانه تنگه نزدیک تر شوید، گیاه پرسیاووشان بسیاری خواهید دید که همه جا را به زیبایی سبزپوش کرده اند.

باریکه های آب از دیواره های دره جاری است و حتی گاهی آبشارهای کوچکی روی آن ها شکل گرفته و بعد از عبور از هر پیچ جلوه تازه ای از دیواره های آبچکان کول خرسان خواهید دید. گاهی این دیواره ها آن قدر به هم نزدیک می شوند که فقط یک نفر می تواند از بینشان بگذرد و گاهی آنقدر عریض که می توانید آسمان وسیع را بالای سر خود ببینید.

دره کول خرسان

عمق این دره بیش از 200 متر است و حتی در گرم ترین روزهای تابستان می توانید دمای زیر 20 درجه را در این دره تجربه کنید؛ چرا که همیشه آب خنک از کف دره و روی دیواره های آن جاری است و به اغلب قسمت های آن هم آفتابی نمی تابد.

این دره در نهایت به رودخانه دز منتهی می شود. از ابتدای شروع پیاده روی تا ابتدای کول حدود 4 کیلومتر کوه پیمایی در راستای نسبتا ناهموار وجود دارد. از ابتدای کول تا انتهای آن و رسیدن به رودخانه دز نیز مسافت نسبتا زیادی در حدود 10 کیلومتر است.

در انتهای راستا دره سطح آب به تدریج افزایش یافته به نحوی که راستا را باید شنا کرد. به دلیل شدت جریان بالای رود دز، نزدیک شدن به رودخانه دز به شدت خطرناک بوده و بهتر است افراد فقط بخش های ایمن دره را بپیمایند.

پیمودن دره کول خرسان یک تجربه هیجان انگیز و فراموش نشدنی است. درست است که پیمودن این دره به تجهیزات خاصی ندارد ندارد اما با توجه به طولانی بودن راستا بهتر است دسته جمعی وارد دره شوید و کفش و لباس مناسب داشته باشید و مقداری خوراکی همراه خود ببرید.

زمان مناسب برای پیمودن کامل دره ارواح اواسط خردادماه است، زمانی که در آن منطقه باران های بهاری به سرانجام رسیده و خطر سیلاب در این منطقه کاهش یافته است .

منبع: گردشبان
انتشار: 27 خرداد 1399 بروزرسانی: 27 خرداد 1399 گردآورنده: mihanmall.com شناسه مطلب: 19064

به "کول خرسان یا دره ارواح از جاذبه های دزفول، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کول خرسان یا دره ارواح از جاذبه های دزفول، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید