گرجستان از مردم ایران عذرخواهی کند

به گزارش مجله میهن، رییس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایرانی گفت: از دولت، وزارت خارجه و سفیر ایران در گرجستان توقع داریم نتیجه هشدارها و برخوردهایی که از ناحیه گرجستان متوجه اتباع ایرانی شده است را پیگیری و به مردم اعلام نمایند. باید معین گردد چه برخوردهایی با خاطیان شده است. آن ها باید به دادگاه های صالحه و محاکم قانونی معرفی شوند و دولت گرجستان نیز از مردم ایران عذرخواهی کند.

گرجستان از مردم ایران عذرخواهی کند

حرمت الله رفیعی در پی بازگرداندن شماری از شهروندان ایرانی از گرجستان که با وجود ابراز گلایه مندی وزارت خارجه کشورمان به سفیر دولت تفلیس در تهران، همچنان تا روز چهارشنبه (21 آذرماه) ادامه داشت، درباره لزوم ادامه روابط گردشگری دو کشور در چنین وضعی به مجله میهن گفت: به شهروندان ایرانی اهانتی شده است. توقع داریم دولت برای برطرف این مشکل کوشش کند. ما نمی خواهیم با گرجستان مقابله به مثل کنیم، چون عمل آن ها را قبیح می دانیم. در چنین شرایطی این دولت ها هستند که باید کوشش نمایند حقوق شهروندی حفظ گردد. ما هم از دولتمان توقع داریم برخورد ناشایست با شهروندان ایرانی که مشکل قانونی برای ورود به این کشور را نداشتند، پیگیری کند تا فرد یا افراد خاطی تنبیه شوند.

وی اضافه نمود: فقط یک مورد از آن برخوردهای چالش برانگیز و نامحترمانه با اتباع ایرانی در مرزهای گرجستان، رسانه ای شده است موارد دیگری هم بوده، ضروری است سفیر ایران در گرجستان سریع تر از ادامه این رفتار توهین آمیز جلوگیری کند. چرا مسافر ایرانی که مدارک کاملی داشته 20 ساعت در فرودگاه گرجستان بازداشت شده است، اگر این شخص تخلفی داشته قانونی رسیدگی می کردند اگر هم متخلف نبوده، پس علت این برخورد چه بوده است.

این فعال گردشگری ادامه داد: در گردشگری تداوم روابط یک سویه امکان پذیر نیست، ما می خواهیم با گرجستان روابط دو جانبه داشته باشیم. سالانه شمار زیادی از ایرانی ها به این کشور سفر و در آن هزینه می نمایند، توقع داریم به آن ها احترام بگذارند. در شرایطی که ایرانی ها احترام گردشگر خارجی را حفظ می نمایند انتظار می رود این رفتار دو سویه باشد.

وی اضافه نمود: به عنوان بخش خصوصی می توانیم تورهای گرجستان را متوقف کنیم، ولی با این تصمیم فقط مردم و آژانس های مسافرتی که بخشی از هزینه این سفر را از قبل به بخش های خدماتی در کشور گرجستان پرداخته اند، متضرر می شوند.

رفیعی همچنین تاکید نمود: رسیدگی به این مسائل از عهده و توضیح وظایف بخش خصوصی یا سازمان میراث فرهنگی و گردشگری خارج است، دستگاه دیپلماسی باید وارد عمل گردد. ما بدون اقدام وزارت خارجه نمی توانیم سفر به این کشور را یکطرفه متوقف کنیم، آن ها باید نخست هشدار دهند و اگر این رفتار ادامه داشت رسما به مردم اعلام نمایند که به این کشور نروند تا به این ترتیب علاوه بر حفظ شأن و حقوق اتباع ایرانی، خسارت های مالی هم جبران گردد.

دولت گرجستان در هفته های اخیر پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در پذیرش مسافران ایرانی چرخش سیاسی نشان داد و برخی از اتباع ایرانی را با وجود همراه داشتن مدارک کامل سفر، بازگرداندند. گرجستان با وجود هشدارهای وزارت خارجه کشورمان هنوز پاسخ شفافی درباره این برخوردها نداده است. ایران و گرجستان از سال 2019 رژیم لغو روادید را به اجرا گذاشتند، پس از آن سفیر این کشور در ایران خاطرنشان کرد: سفر ایرانی ها در این مدت به گرجستان 600 درصد رشد داشته است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: mihanmall.com شناسه مطلب: 2541

به "گرجستان از مردم ایران عذرخواهی کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گرجستان از مردم ایران عذرخواهی کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید