یزد، قم و فیروزه شهر ملی صنایع دستی می شوند

به گزارش مجله میهن، در این نشست پرونده شهر فیروزه در استان خراسان رضوی به عنوان شهر ملی فیروزه، قم به عنوان شهر ملی انگشتر و یزد به عنوان شهر ملی زیورآلات آنالیز شد.

یزد، قم و فیروزه شهر ملی صنایع دستی می شوند

در چهارمین جلسه شورای راهبردی انتخاب شهرها و روستاهای ملی صنایع دستی که با حضور مدیران کل معاونت صنایع دستی و تعدادی از نمایندگان مجلس، مسئولان استانی و مدیران کل میراث فرهنگی سه استان خراسان رضوی، قم و یزد برگزار گردید، پرونده ثبت ملی شهرها و روستاهای سه استان خراسان رضوی، قم و یزد به صورت جداگانه آنالیز شد و در هر جلسه مدیران کل استان ها، نمایندگان مجلس و مسئولانی از این استان ها به دفاع از ظرفیت های شهرها و روستاهای پیشنهادی برای ثبت پرداختند.

فیروزه، شهر ملی فیروزه

در اولین جلسه از این نشست موضوع ثبت ملی شهر فیروزه استان خراسان رضوی به عنوان شهر ملی فیروزه مورد آنالیز نهاده شد که پویا محمودیان معاون صنایع دستی کشور در این خصوص گفت: موارد اشکال پرونده ای که سال جاری برای شهر فیروزه ارسال شده است، رفع شده و با توجه به ظرفیت هایی که در این شهر وجود دارد، امیدواریم شهر فیروزه به عنوان شهر ملی ثبت شود.

او اضافه نمود: شهر فیروزه دارای ظرفیت های بسیار زیادی است، تحقیقات کامل در این خصوص اجرا شده و امید می رود که با توجه به ظرفیت های موجود در شهر فیروزه بتوانیم این شهر را به عنوان شهر ملی فیروزه که یکی از سنگ های قیمتی ارزشمند است به ثبت ملی برسانیم.

محمودیان گفت: باید بتوانیم در فرایند ملی شدن شهرها و روستاها گام محکمی برداریم، یعنی از همین ابتدا برای ثبت جهانی این شهرها و روستاها خودمان را آماده کنیم. در این میان به طور حتم تبلیغات نقش مهمی دارد و باید از ظرفیت های رسانه ها خصوصاً رسانه ملی در این خصوص استفاده کرد.

او ادامه داد: ابزار معرفی و تبلیغات شهرها و روستاهایی که ثبت ملی می شوند مانند بروشور، تیزر، کلیپ و ... باید به دو زبان فارسی و انگلیسی تهیه شود و به طور جدی در دستور کار باشد.

معاون صنایع دستی کشور در ادامه گفت: وقتی شهری مانند فیروزه ثبت ملی شود و همچنین به محلی برای حضور گردشگران تبدیل شود، می توان برای حضور هیئت های تجاری در آن منطقه نیز برنامه ریزی کرد که با حضور در آن منطقه نسبت به خرید مستقیم محصولات و نیز خرید مستقیم از معدن فیروزه اقدام نمایند.

او در ادامه اضافه نمود: بعد از ثبت ملی شهر فیروزه یکی از اقدامات مهم که در این شهر باید انجام شود، ایجاد نمادهای مرتبط با فیروزه در این شهر است. همچنین ایجاد موزه و گالری در شهر فیروزه اهمیت زیادی دارد و می تواند به اقتصاد منطقه و معیشت مردم یاری کند.

فیروزه، سنگی با قدمت 7 هزار سال

ابوالفضل مکرمی فر مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی نیز در این نشست بیان نمود: انگیزه اصلی از ثبت ملی شهر فیروزه شناساندن بیشتر فیروزه است، چرا که این شهر دارای ظرفیت های بسیار بالایی است و محصول این شهرستان یعنی سنگ فیروزه نیز یکی از سنگ های با ارزش قیمتی است.

او اضافه نمود: یکی از مزیت های شهرستان فیروزه این است که افراد در تمام سنین به شغل تراش و فر آوری سنگ فیروزه مشغول هستند. فراوری معدن شهرستان فیروزه بالای 50 تن است و هر سال چهار تن سنگ خالص فرآوری می شود.

مکرمی فر اضافه نمود: بر اساس آنالیز های اجرا شده، سابقه فیروزه در این شهرستان به حدود هفت هزار سال قبل بازمی شود. در حقیقت می توان گفت هیچ فیروزه ای در جهان به فیروزه نیشابور نمی رسد، یکی از خاصیت های فیروزه نیشابور این است که شفاف است و چربی را جذب نمی نماید.

او اظهار کرد: 10 کارگاه عظیم و هزار کارگاه کوچک در این شهرستان فعال است و معدن فیروزه نیز به عنوان یک محور ژئوتوریسم می تواند مورد توجه بیشتر گردشگران قرار گیرد، با ثبت فیروزه، این شهرستان می تواند به قطب ژئو توریسم در منطقه تبدیل شود.

هاجر چنارانی نماینده مردم نیشابور و فیروزه در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست گفت: قدمت تاریخی فیروزه نشان دهنده اهمیت این سنگ قیمتی است. برای این که بتوانیم منطقه ای را به جهان معرفی کنیم باید یک درگاه مناسب برای آن داشته باشیم و به طور حتم ثبت ملی فیروزه می تواند درگاه مناسبی برای معرفی این منطقه باشد.

او اضافه نمود: عمده گردشگرانی که به فیروزه می آیند توجه خاصی به معدن فیروزه دارند و این معدن یکی از مهم ترین جاذبه ها برای توسعه گردشگری است، با ثبت ملی فیروزه و نیز ایجاد شهرک تخصصی فیروزه می توان به معرفی هرچه بیشتر این شهر یاری کرد.

قم، شهر ملی انگشتر می شود

جلسه بعدی این نشست به آنالیز ثبت قم به عنوان شهر ملی انگشتر پرداخته شد. در این نشست معاون صنایع دستی کشور، مدیران کل این معاونت، استاندار، مدیرکل قم و تعدادی از مسئولان این استان به آنالیز ظرفیت های شهر قم در حوزه انگشتر پرداختند.

پویا محمودیان معاون صنایع دستی در این جلسه گفت: طرحی را با عنوان ایجاد شورای عالی گوهرسنگ ها در دست تدوین داریم که به زودی به انتها می رسد. این سند یک سند مشخص خصوصاً در حوزه اشتغال سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی است، موضوع انگشتر که خاستگاه آن در شهر قم است از اهمیت بالایی برخوردار است.

او در ادامه اضافه نمود: یکی از موضوعاتی که بعد از ثبت ملی باید به آن توجه کرد، طراحی و نصب المان های مرتبط با هنر انگشترسازی در شهر قم است. ضمن این که تبلیغات و اطلاع رسانی به وسیله صدا و سیما و نیز فراوری بروشور و تهیه کلپ و ... باید مورد توجه قرار گیرد.

محمودیان در ادامه بیان نمود: یکی از موضوعات مهم دیگری که در قم باید مورد توجه قرار گیرد، ایجاد یک گالری زیبا برای معرفی و نیز فروش محصولات صنایع دستی از جمله انگشتر است.

انگشتر، سوغات زائران قم

بهرام سرمست استاندار قم نیز در این نشست بیان نمود: انتخاب قم به عنوان شهر ملی انگشتر یک اقدام مهم و قابل قدردانی است. در شرایط فعلی یکی از موضوعات مهمی که مطرح است برندسازی و هویت بخشی به شهرها در حوزه صنایع دستی است که انتخاب قم به عنوان شهر ملی انگشتر می تواند به این برندسازی یاری کند.

او اضافه نمود: در استان قم تمام عوامل لازم برای نقش آفرینی در هویت بخشی و برندسازی وجود دارد، معادنی که در استان وجود دارد یک ظرفیت بسیار ارزشمند است، ضمن این که وجود هنرمندان صاحب دانش در قم و بازار مصرف بسیار خوب، عوامل دیگری است که می تواند به برندسازی و هویت بخشی صنایع دستی خصوصاً هنر انگشترسازی یاری کند.

سرمست ادامه داد: انگشتر می تواند به عنوان یکی از اقلام مهم در بسته سوغات زائر در شهر قم قلمداد شود، با توجه به این که این بسته در دست تدوین است، حتماً باید انگشتر در این بسته سوغات دیده شود.

او قم در ادامه گفت: در استان قم یک منطقه گردشگری بسیار وسیع داریم که به منظور حمایت از هنرمندان صنایع دستی قم در بخشی از این منطقه نمونه گردشگری می توان بازار فروش برای محصولات هنرمندان صنایع دستی تدارک دید.

ثبت ملی، زمینه ساز ثبت جهانی

حمید یزدانی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قم نیز در این نشست بیان نمود: در صورت انتخاب قم به عنوان شهر ملی انگشتر می توان زمینه ثبت جهانی این شهر را نیز در این هنرصنعت فراهم کرد که به طور حتم این مهم می تواند به ایجاد اشتغال و درآمدزایی در این استان یاری کند.

او اضافه نمود: بر اساس قول مساعد مسئولان استانی، قرار شده است زمین مناسبی برای احداث یک بازارچه به این اداره کل اختصاص دهند تا زمینه تجمیع مشاغل حوزه صنایع دستی فراهم شود و از پراکندگی این مشاغل در استان جلوگیری شود.

یزدانی در ادامه توضیح داد: ایجاد بازاری جامع در حوزه صنایع دستی قم می تواند به رونق هرچه بیشتر صنایع دستی در این استان یاری کند.

در ادامه این جلسه، سید مرتضی حسامی نژاد معاون شهردار قم نیز گفت: یکی از موضوعاتی که باید به صورت جدی دنبال کنیم، اقتصاد بدون نفت است که در این میان به طور حتم صنایع دستی یکی از مهم ترین ظرفیت ها در تحقق این موضوع است.

او اضافه نمود: در این میان بخش عظیمی از گردشگران داخلی و خارجی را گردشگران زیارتی تشکیل می دهند که انگشتر، برجسته ترین سوغات شهرهای زیارتی است و انتخاب شهر قم به عنوان شهر ملی انگشتر و زیورآلات یک اقدام قابل تحسین است و امیدوارم گام های بعدی برای ثبت جهانی این شهر برداشته شود.

زیورآلات، هنر کهن در یزد

در سومین جلسه این شورا نیز موضوع ثبت یزد به عنوان شهر ملی زیورآلات مورد آنالیز نهاده شد که در این جلسه محمدعلی طالبی استاندار، سید مصطفی فاطمی نسب مدیرکل و محمدرضا دهقان معاون صنایع دستی استان به دفاع از پرونده ارائه شده پرداختند.

پویا محمودیان معاون صنایع دستی در این جلسه گفت: یزد شهر جهانی است و دارای ظرفیت های بی نظیری در حوزه صنایع دستی است، زیورآلات یزد از زیبایی و اصالت خاصی برخوردار است و خوشبختانه این شهر به عنوان شهر ملی زیورآلات ثبت خواهد شد.

او اضافه نمود: صندلی زیورآلات در حوزه اشتغال از اهمیت بالایی برخودار است و اگر شهر یزد به عنوان شهر ملی زیورآلات ثبت شود می تواند ارزش و ظرفیت های این استان در حوزه زیورآلات به خوبی معرفی شود.

محمودیان بیان نمود: در سال جهش فراوری، یزد به عنوان شهر ملی زیورآلات ثبت می شود و این یک اتفاق بسیار مهم است. بعد از ثبت حتماً باید در مورد نصب المان و نیز معرفی هرچه بیشتر زیورآلات یزد به وسیله رسانه های مختلف اقدام شود.

در ادامه این جلسه، محمدعلی طالبی استاندار یزد گفت: موضوع زیورآلات سنتی از قدیم در این استان شهرت داشته و اشتغال بسیار بالایی به وجود آورده است. رویکرد استان در حوزه توسعه نیز به این سمت رفته و این زیوآلات در یزد از اهمیت بالایی برخوردار است.

او با بیان این که آمادگی سرمایه گذاری برای این حوزه در یزد وجود دارد اضافه نمود: با توجه به ارزش و اهمیت زیورآلات این استان واقعاً حیف است که این شهر به عنوان شهر ملی زیورآلات شناخته نشود، خوشحالیم که این گام برداشته شده و امیدواریم با ثبت ملی یزد به عنوان شهر ملی زیورآلات، شاهد معرفی هرچه بیشتر زیورآلات یزد در داخل و خارج از کشور باشیم.

طالبی بیان نمود: از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به خاطر توجه به این موضوع قدردانی می کنم و استانداری نیز آمادگی خود را برای یاری به ثبت ملی و رونق هرچه بیشتر صنایع دستی خصوصاً زیورآلات در یزد اعلام می نماید.

منبع: گردشبان
انتشار: 23 شهریور 1399 بروزرسانی: 23 شهریور 1399 گردآورنده: mihanmall.com شناسه مطلب: 21746

به "یزد، قم و فیروزه شهر ملی صنایع دستی می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یزد، قم و فیروزه شهر ملی صنایع دستی می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید