5 دلیل خوب برای این که روز خود را با نوشتن چک لیست آغاز کنید

به گزارش مجله میهن، در این مطلب به آنالیز مزایای استفاده از چک لیست می پردازیم.

5 دلیل خوب برای این که روز خود را با نوشتن چک لیست آغاز کنید

به گزارش ، نوشتن و پیروی از یک چک لیست می تواند بازده و کیفیت زندگی کاری شما را بالا ببرد. البته شما حتی در روز های تعطیل هم می توانید یک چک لیست داشته باشید تا به بهتر شدن عملکردتان یاری کند. نحوه شروع روز، کیفیت ادامه روز شما را معین می نماید. شما به یاری چک لیست می توانید یک شروع خوب را تضمین کنید. در ادامه این مطلب به آنالیز مزایای استفاده از چک لیست می پردازیم. با ما همراه باشید.

بیشتر افراد، پس از بیدار شدن به چک کردن تلفن همراه خود می پردازند. آنالیز ایمیل های جدید و نوتیفیکیش های صفحات اجتماعی می تواند تا انتهای شب زمان ببرد، مخصوصا که چک کردن بلافاصله آن ها همواره احساس راحت تری دارد.

آنالیز گوشی که قرار بود تنها چند دقیقه کوتاه زمان ببرد می تواند به چند ساعت درگیری بی هدف تبدیل گردد. یک چک لیست نمی تواند از وسوسه شدن شما جلوگیری کند؛ اما از آن جا که چک لیست به شما یادآوری می نماید کار های دیگری برای انجام دارید، می تواند شما را به پایین گذاشتن گوشی تشویق کند.

از آن جا که چک لیست باعث ایجاد نظم و ترتیب می گردد، نوشتن یک برنامه برای دسترسی به هدف های روزانه می تواند به کاهش استرس شما یاری شایانی کند. تحقیقات نشان می دهد زمانی که افراد آن چه را که باید در طول روز انجام دهند را می نویسند، عملکرد بهتری از خود نشان می دهند. همچنین از دیگر مزایای استفاده از چک لیست این است که می تواند وظایف روزانه را به گام های قابل مدیریت تقسیم کند.

معمولا کار های کوچکی مانند نوشیدن آب بیشتر و یا انجام بیشتر فعالیت های ورزشی قربانی وظایف عظیم تر و پراهمیت تر و در نتیجه فراموشی می شوند. اما زمانی که شما این اهداف کوچک را یادداشت می کنید، از فراموشی آن ها جلوگیری می گردد.

بر اساس اثر زی گارنیک، کار ها و وظایف ناتمام بیشتر در ذهن افراد باقی می ماند. قرار دادن کار های روزانه در چک لیست به مغز شما می گوید که باید چیزی را به خاطر بیاورید؛ بنابراین تا زمان انجام آن کار، آن را فراموش نخواهید کرد.

مزایای استفاده از چک لیستبا داشتن یک چک لیست می توانید کار ها را پیش از موعود سامان دهید و باقی وظایف روزانه خود را به انتها برسانید. وظایف کوچکی مانند انجام 5 دقیقه مدیتیشن روزانه و یا تمیز کردن روتختی، شروع یک روز خوب را به شما القا می نماید. حس خوب دستیابی به وظایف کوچک شما را برای به انتها رساندن اهداف عظیم تر و سخت تر آماده می نماید.

بسیاری از افراد مشهور معتقدند که انجام کار های روتین روزانه برای دستیابی به موفقیت ضروری است. برای بهره بردن از مزایای این کار نیازی نیست که مدیر یک شرکت عظیم باشید که ساعت 4 صبح از خواب بیدار می گردد!

کار های روتین، ذهن شما را در حالت اتوپایلت می گذارد؛ زیرا شما برای انجام کار هایی که پیش تر بی نهایت بار آن ها را انجام داده اید نیازی به فکر کردن نخواهید داشت. در این صورت حین انجام کار های ضروری ذهن خود را آرام نگه می دارید. یک روتین ساده در ابتدای صبح شروع یک روز آرام و سازنده را برای شما رقم خواهد زد که انجام همه این موارد با نوشتن چک لیست ممکن خواهد شد.

یک چک لیست درست ممکن است برای هر فردی، متفاوت باشد. با این حال به شما توصیه می کنیم تنظیم چک لیست خود را با نوشتن پنج تا ده کار کوچک روزانه که دوست دارید صبح خود را با آن ها شروع کنید، شروع نمایید.

این کار ها می توانند شامل نوشیدن چای، نرمش صبحگاهی، تمیز کردن اتاق خواب، رقصیدن با یک موزیک شاد و یا هر چیزی که به بهتر شدن حال شما یاری می نماید، باشد.

در نوشتن این وظایف دقت کنید که آن ها ساده و قابل مدیریت باشند. همچنین خواب خود را به گونه ای تنظیم کنید که در طی روز زمان کافی برای انجام بدون شتاب کار ها را داشته باشید. برای مثال اگر باید ساعت 7 صبح در محل کار خود حضور داشته باشید، چک لیستی که انجام آن بیش از 1 ساعت طول بکشد کارآمد و منطقی نخواهد بود؛ بنابراین سعی کنید برای ساخت چک لیست از روتین صبحگاهی خود کار های کوچک، اما پرارزش را انتخاب نمایید.

شما می توانید وظایف روزانه خود را بر روی کاغذ و یا در یک اپ یادداشت نمایید تا روزی که دیگر به وجود فیزیکی چک لیست نیازی نداشته باشید. اما در ابتدا برای پایبندی ذهنی به روتین خود باید وظایف روزانه خود را یادداشت کنید.

هر شب می توانید چک لیست خود را برای فردا تغییر دهید و وظایفی را که می خواهید به انجام آن ها بپردازید به لیست اضافه نمایید. برای مثال اگر وقت ویزیت دندانپزشک دارید، می توانید آن را به چک لیست خود اضافه کنید تا از فراموش کردن آن جلوگیری گردد. از تغییر چک لیست برای تناسب آن با زندگی روزانه خود غافل نشوید.

چک لیست می تواند باعث افزایش بازده و آرامش شما در طول روز گردد. با نوشتن وظایف روزانه می توانید از مزایای استفاده از چک لیست بهره مند شوید. از همین امروز شروع کنید و چک لیست روزانه خود را بسازید. در نظرات این بخش پذیرای تجربیات شخصی شما عزیزان هستیم.

منبع: آی تی رسان

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 1 خرداد 1399 بروزرسانی: 1 خرداد 1399 گردآورنده: mihanmall.com شناسه مطلب: 18098

به "5 دلیل خوب برای این که روز خود را با نوشتن چک لیست آغاز کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 دلیل خوب برای این که روز خود را با نوشتن چک لیست آغاز کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید